‘Ulen Almanya’nın Neyi Seni Kıskansın’

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın sokakta otururken yanına gittiği Balıkesirli genç çiftçi, “Köylünün hali perişan” diyerek Türkiye’de tarım ve hayvancılığın içler acısı halini anlattı.

Yandaşların “Almanya bizi kıskanıyor” söylemini eleştiren genç çiftçi, “Ulen Almanya’nın neyi seni kıskansın? 50 sene adam bizden önce gidiyor. Senin neyini kıskanacak adam? Sen bitmişsin! Sen sona oynuyorsun, bizi de bari kandırma.” ifadelerini kullandı.

CHP yönetimi, milletvekilleri ve parti teşkilatları, yarın (Pazar) Balıkesir’de Kuvayi Milliye Meydanı’nda saat 18.30’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan Milletin Sesi Mitingi’ne yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, CHP Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Yusuf Kaplan, CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve beraberindekiler ise merkez ilçe Karesi’de saha çalışması yürütüp vatandaşları mitinge davet ediyor.

GENÇ ÇİFTÇİ: MEMLEKETİN AĞLANACAK BİR HALİ VAR

Bankalar Sokak’ta otururken yanına gelen CHP’li vekil Tanal’a derdini anlatan 31 yaşındaki genç bir çiftçinin, Türkiye’nin ekonomik gidişatı, tarım ve hayvancılığın durumuyla ilgili sözleri dikkat çekti.

Ülkeyi yönetenlerin sadece seçim döneminde kendilerini hatırladığı yönünde serzenişte bulunan genç çiftçi, “Oy alacakları zaman herkes toplanıyor geliyor. Bir gelin de köylünün halini görün. Gübre 700 lira olmuş. Şimdi 3 tane hayvan kestireceğim, gübre alacağım. Su 3 gün veriyorlar, 4. gün vermiyorlar. Su sıkıntısı var. Köylünün hali perişan. Mazot almış başını gidiyor. Memleketin ağlanacak bir hali var. Evime toz şeker alamıyorum. Yaşım 31. Şırnak Beytüşşebap’ta yaptım askerliğimi. 10-11 tane çatışmaya girdim. Psikolojikmen yoruldum. Böyle bir problem olur mu? Gel yağ kaç para? Adam evine yağ mı alacak, şeker mi alacak, un mu alacak? Herkes geziyor ama neye geziyor? Kaç tane gencin cebinde kaç kuruş para var? Bir gidip çıksınlar, baksınlar” dedi.

“BAŞINA ÇÖKMÜŞLER YİYORLAR”

Tanal’ın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her şeyi güllük gülistanlık gösterdiği şeklinde araya girmesiyle genç çiftçi, “Cumhurbaşkanının başına çökmüşler, yiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

“MİLLET İTTİFAKI’NA ŞANS VERECEĞİZ”

“Adam gibi adam, dürüst biri gelsin, vallahi kafamın üstünde gezdireceğim” diyen genç çiftçiye Tanal, “Kılıçdaroğlu’na, Millet İttifakı’na şans verin” ifadeleriyle karşılık verdi.
Bunun üzerine geç çiftçi, “Vereceğiz. Bu sene tamam yani. İsyanda herkes. Çekilecek çile değil” cevabını verdi.

“GENÇLERİN HEPSİ KÖYDEN KAÇIYOR”

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın “Bir deneyin. İnan ki bu sıkıntıdan kurtulacağız. Merak etme, hep birlikte Millet İttifakı olarak düzlüğe çıkaracağız ülkemizi. Düzelteceğiz. Umutsuzluğa kapılmayın. Ne olur umutsuz olmayın” sözleriyle umutsuzluğa kapılmamasını istediği Balıkesirli genç çiftçi, devamında “İnşallah düzelir. Gençlerin hepsi köyden kaçıyor. Kimisi Bursa’ya gidiyor çalışmaya. Köyden insan kaçar mı ya? Hayvancılık yapan 2 kişi kaldı. Valla isyanlardayız. 700 lira gübre, 470 lira yem. Mazot” şeklinde konuştu.

“SEN TARIMI ÖLDÜRÜYORSUN”

Tanal, “E bunlar Sudan’da tarım arazisi kiralayıp çiftçilik yapıyorlar” hatırlatmasında bulunurken genç çiftçi ise isyanını şöyle sürdürdü: “Kanalın üstüne 3 katına cezalı para ödüyoruz. Kanalın üstüne! Yahu sen tarımı öldürüyorsun. Kanalın üstünden benden alma bu parayı ya! Sen tarımı öldürüyorsun. Kanalın üstünde 30 dekar yer var. Bunu bana ektirtmiyor. 3 kat ceza ödettiriyor. Tarla boş. E ben hayvanıma Konya’dan silaj alıyorum. Bilmem nereden saman alıyorum. Vallahi billahi ağlanacak halim var”

TANAL: OYLARINIZLA DÜZELTELİM

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın “Umutsuzluğa kapılma. Senden rica ediyorum” diyerek tekrar teselli ettiği genç çiftçi, “Bozuk yani” derken, Tanal da “Bu bozuk düzeni değiştireceğiz” çıkışını yaptı.
“İnşallah düzelir ama böyle giderse bu iş var ya hiç düzelmez” diyerek karamsarlığını dile getiren genç çiftçiye Tanal, seçim sandığını hatırlattı ve ekledi: “Seçim gelince düzelteceğiz. Oylarınızla düzeltelim.”

“ULEN ALMANYA’NIN NEYİ SENİ KISKANSIN?”

İktidar kanadının “Almanya bizi kıskanıyor” söylemini eleştiren Balıkesirli Genç çiftçi, şunları söyledi: “Almanya bizi kıskanıyor! Ulen Almanya’nın neyi seni kıskansın? 50 sene adam bizden önce gidiyor. Telefondan Google’dan haritadan bakayım, Hollanda’nın mahallelerini geziyorum. Bu olmazsa aptal olacağız. Bununla Hollanda’nın mahallelerini geziyoruz. Çatılarında elektrik enerjisiyle sera yapıyor, bilmem ne yapıyor. Her şeyini yetiştiriyor. Benden 50 sene adam üstün. Bizi kıskanıyor! Senin neyini kıskanıyor? Senin araban hangi marka? Araban Alman markası? Senin neyini kıskanacak adam? Sen bitmişsin! Sen sona oynuyorsun, bizi de bari kandırma.”

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın “Allah’ın izniyle düzelteceğiz” sözlerine genç çiftçi, “İnşallah” yanıtını verdi.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR