CHP’li Tanal’dan İktidara DEDAŞ Çağrısı

Aslen Şanlıurfalı olan CHP’li vekil Mahmut Tanal, özel elektrik şirketi DEDAŞ’ın günlük 8 saatlik elektrik kesintisi uygulaması nedeniyle GAP’ın başkenti Şanlıurfa ve Mardin’de pamuk ve mısırın kurumaya başladığını belirterek, iktidara “acilen müdahale edin” çağrısında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa ve Mardin’de günlük 8 saati bulan elektrik kesintisi uygulamasıyla pamuk ve mısır üreticisini zor durumda bırakan, evlerde elektriksiz kalan vatandaşları mağdur eden Dicle Elektrik firmasına sert tepki gösterdi.
Tanal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “GAP’ın başkenti Şanlıurfa ile Mardin’de yine DEDAŞ zulmü yaşandığını” belirtti.

Kısa adıyla DEDAŞ olarak bilinen Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin elektrik enerjisi tedarik ve dağıtımını sağladığı Şanlıurfa ve Mardin’de, tüketimin çok olduğu gerekçesiyle günlük elektrik kesintisi uyguladığını aktaran Tanal, “Her iki ilimizde tarımsal sulamada kullanılan elektrikte ve köylerde evlerde kullanılan elektrikte elektrik kısıtlaması günde 8 saati buluyor. Tabii arıza ve diğer planlı kesintileri de eklediğimizde süre daha da uzuyor” bilgisini verdi.

ÇİFTÇİNİN EMEĞİ BOŞA GİTMEK ÜZERE

DEDAŞ’ın bu keyfi elektrik kesme uygulaması yüzünden çiftçinin tarladaki ürününün kuruduğunu kaydeden Tanal, “Hem Şanlıurfa’da hem de Mardin’de tarladaki pamuk ve mısırın suya en çok ihtiyaç duyduğu dönemdeyiz. Fakat DEDAŞ’ın elektriği kesmesi nedeniyle tarlalarını sulayamayan çiftçinin emeği boşa gitmek üzere” dedi.

ACİLEN DEDAŞ’A MÜDAHALE EDİLMELİ

“Aslında ülke olarak milli servetimiz heba oluyor” diyen Tanal, şöyle devam etti: “Dünyada gıda krizi yaşanıyor. Üretimi daha çok teşvik etmemiz gerekirken, DEDAŞ eliyle pamuk ve mısır tarlaları kurutuluyor. Azıcık ayçiçek yağı için savaş halindeki Ukrayna’ya avuç açan iktidarın sırtını sıvazladığı, arkasında durduğu, keyfi kararlarını teşvik ettiği DEDAŞ ne yapmaya çalışıyor? Acilen devletin yetkili kurumlarının DEDAŞ’a müdahale etmesi gerekiyor. Biraz daha gecikme yaşanırsa Şanlıurfa ve Mardin’de pamuk ve mısır diye bir şey kalmayacak.”

ŞİKÂYETLERİN HADDİ HESABI YOK

Ayrıca Ağustos sıcağında Şanlıurfa ve Mardin’de, kırsalda evlerde günlük 8 saati bulan elektrik kesintisi nedeniyle hayat vatandaşlar açısından çekilmez bir hal aldığını dile getiren Tanal, “Bize gelen şikâyetlerin haddi hesabı yok. Karanlıkta kalan, buzdolabındaki yiyecekleri bozulan, elektronik cihazları çalışmayan vatandaşlar, günlük oksijen cihazı vb. sağlıkla ilgili cihazları kullanmak zorunda olan hastalar, iktidarın DEDAŞ’ın bu keyfi uygulamalarına dur demesini bekliyor” ifadelerini kullandı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR