Türkiye’nin En Pahalı Ulaşımı Şanlıurfa’da!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, memleketi Şanlıurfa’nın, Türkiye’de ulaşımın en pahalı olduğu iller arasında yer aldığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP’li büyükşehir belediyesince yönetilen memleketi Şanlıurfa’nın, Türkiye’de ulaşımın en pahalı olduğu kentler arasında yer aldığını söyledi.

Koronavirüs salgını bahanesiyle kırsal ilçelerden Şanlıurfa il merkezine bilet fiyatlarının daha da yükseltildiğini belirten Tanal, “Akçakale, Şanlıurfa merkeze sadece 40 kilometre uzaklıkta. Otobüs tek binişlik bilet fiyatı, pandemi gerekçesiyle 15 liraya çıkarıldı. Hatta 20 TL yapılmıştı, vatandaşın tepkisi üzerine 15 TL’ye çekildi. Pandemi tedbirleri kapsamında mesafeli yolculuk diye bir durum da söz konusu değil. Vatandaşlar bize şikayette bulunuyor. Aracın kapasitesinin üzerinde yolcu alındığını, balık istifi gibi yolculuk yaptıklarını anlatıyorlar. Oysa CHP’li belediyelerin yönettiği büyükşehirlerde ulaşım ücretleri gayet makul seviyelerdedir. Örneği 56 kilometre uzaklıktaki Kahramankazan’dan Ankara merkeze yolculuk yapmanın maliyeti, 5.25 lira. Ankara merkeze 43 kilometre uzaklıkta bulunan Elmadağ için bilet fiyatı ise 4.75 lira. Yine 41 kilometre mesafedeki Çubuk, 4.50 TL. 60 kilometre ötedeki Ayaş, 7.25 lira. Ankara merkeze tam 102 kilometre uzakta olan Kesikköprü beldesinde de 15.50 lirayla yolculuk yapılabiliyor. Kesikköprü, mesafe olarak Şanlıurfa Akçakale’nin 2 katından fazladır” dedi.

URFA’DAKİ DİĞER İLÇELERİN DE AKÇAKALE’DEN FARKI YOK

Şanlıurfa’nın diğer çevre ilçelerinin de Akçakale’den bir farkının olmadığını dile getiren Tanal, şöyle devam etti: “Şanlıurfa il merkezine 38 kilometre ötedeki Harran’da da yolcu başı tek biniş 15 lira alınıyor. 120 kilometre ötedeki Halfeti’de 40 lira, 95 kilometre mesafedeki Siverek ile 92 kilometre mesafedeki Viranşehir’de bilet fiyatı 25 lira, 142 kilometrelik Ceylanpınar’da 30 lira, 80 kilometre mesafedeki Birecik’te 15 lira, 40 kilometrelik uzaklıktaki Bozova’da 10 lira, 50 kilometrelik Hilvan’da 10 lira, 43 kilometre mesafedeki Suruç’ta 10 lira bilet ücreti kesiliyor. ‘Her şey çok güzel olacak’ dediğimiz İstanbul’umuzda ise normal tam bilet ücreti 3.5 TL, sosyal kart 2.5 TL, öğrenci 1.70 TL’dir. Uzak mesafe ücreti konusunda örnek verirsek; 95 kilometrelik mesafeden bahsettiğiniz Silivri Cezaevi-Otogar arasında yolcudan 12.15 lira alınıyor. Bu mesafe için sosyal kart sahiplerinden 9.20, öğrenciden 6.90 lira bilet bedeli alınıyor. 70 kilometreden fazla mesafeye sahip Şile-Harem arasında yolcudan 14.50 lira alınıyor. Sosyal kart sahiplerinden ve öğrencilerden daha da düşük ücret alınıyor.”

ŞANLIURFA’DA DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK!

AKP’li belediyelerin oylarını ‘garanti’ gördüğü için Şanlıurfa’yı her türlü hizmetten mahrum bıraktığını belirten Tanal, “Şanlıurfa neden bir İstanbul, Ankara, İzmir olmasın? Şanlıurfa, Ak Parti’den kurtulmadıkça gelişemez. Çünkü Ak Partililerin kafasında şöyle bir düşünce var: ‘Nasıl olsa biz hizmet yapsak da yapmasak da Şanlıurfa halkı bize oy veriyor. Bu anlayıştan dolayı Ak Parti’li belediye yöneticileri, kendilerini makamlara getiren Şanlıurfalıları hizmetten yoksun bırakıyor. CHP döneminde Şanlıurfa’mızda kent içi toplu ulaşım ağı gelişecek. Alternatif ulaşım araçları olacak. Otobüs filosu güçlenecek. Trambüs projesi tamamlanacak. Köstebek yuvasını andıran yollar onarılacak. Konforlu, insan onuruna yaraşır bir yolculuk için zemin hazırlanacak. Artık Urfalı hemşerilerim balık istifi gibi araçlara bindirilmeyecek. Ulaşım hem konforlu olacak hem de ucuzlayacak. CHP’nin gelişiyle birlikte Şanlıurfa’da da her şey çok güzel olacak. İlk seçimde Ak Parti kadroları, Şanlıurfa’dan yolcu edilmelidir!” ifadelerini kullandı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR