Türk Vatandaşı Yapılan Yabancılar İlk Seçimde Oy Kullanmasın Teklifi

Suriyeli sığınmacılara seçim için vatandaşlık dağıtıldığı, yabancı uyrukluların, yurttaşların hanelerine bilgileri dışında kaydedildiği iddiaları gündemdeki yerini korurken, CHP’li vekil Mahmut Tanal, Türk vatandaşlığına geçen yabancıların ilk seçimde oy kullanmamaları amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

Türkiye’de geçici koruma statüsüyle bulunan Suriyeli sığınmacıların önümüzdeki seçimlerde oy kullanmaları için vatandaşlığa geçirildikleri, yurttaşların bilgisi dışında ikametlerine yabancıların kaydedildiği yönündeki iddialar tartışılmaya devam edilirken, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’dan dikkat çekici bir adım geldi.

Tanal, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı ülke vatandaşlarının ilk seçimde oy kullanmamaları amacıyla kanun teklifi hazırladı. Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, Türk vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkına yönelik ihlallerinin önüne geçilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

HER ÜLKEDE SEÇMEN OLABİLME KURALI VAR

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin gerekçesinde, seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının düzenlendiği anayasamızın 67. maddesi hatırlatıldı.
Seçme ve seçilme hakkının aktif statü haklardan olduğunun vurgulandığı gerekçede, aktif statü hakların ise vatandaşlarımıza siyasal tutum ve görüşlerini açıklama, örgütlenme, seçme ve seçilme yoluyla devlet yönetimine katılma yetkisi veren haklardan olduğu belirtildi.

Dünyada her ülkede seçmen olabilmenin ve seçilebilmenin birtakım kurallarının bulunduğunun aktarıldığı gerekçede, “Seçimlerde oy kullanabilme, seçme hakkını kullanabilmenin şartlarından biri vatandaşlıktır. Seçim, ulusal egemenliğin bir ifadesi, demokratik düzenin simgesi olduğundan, seçme hakkının yalnızca vatandaşlara tanınması gerekir. Zira söz konusu seçme hakkının yalnızca vatandaşlarımız tarafından kullanılması ülkemizin güvenliği için önemlidir” ifadelerine yer verildi.

VATANDAŞLIK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Türkiye’deki yabancıların sonradan vatandaşlık kazanma hakkına sahip olduğunun anımsatıldığı gerekçede, bunun için belirli şartlar arandığı, sonradan kazanılan Türk vatandaşlığı için başvuru şartlarının 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda düzenlendiği dile getirildi.

Tanal’ı hazırladığı teklifin gerekçesinde, anılan Kanunun “Başvuru için aranan şartlar” başlıklı 11. maddesinde, Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılarda “Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak”, “Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmek”, “Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek”, “Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak”, “İyi ahlak sahibi olmak”, “Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek”, “Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak”, “Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak” gibi şartların arandığının belirtildi.

GERÇEKLEŞECEK İLK SEÇİMDE OY KULLANMASINLAR

Bununla birlikte ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen, geçici koruma statüsündeki yabancıların da Türk vatandaşlığını kazanabildiğinin ifade edildiği gerekçede, “Yabancı bir kişinin vatandaşlık bağıyla bağlandığı ülkenin tarihini, dilini, gelenek ve göreneklerini öğrenmesi, benimsemesi, vatandaşlık kazandığı ülkeye sadakati kuşkusuz ki seçme hakkını doğru bir şekilde kullanabilmesi için oldukça önemlidir. Demokrasinin ve ulusal egemenliğin sağlanabilmesi için ülkemizdeki yabancıların ülkemize olan sadakatinin artması, vatandaşlık duygularının yerleşerek benimsemesi gerekmektedir. Ülkemizde gerçekleşecek olan seçimlerde Türk Milletinin gerçek iradesinin yansıtılması ile demokratik düzen sağlanabilir” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, ülkemizdeki yabancılardan Türk vatandaşlığı almaya hak kazanan kişilerin, vatandaşlık kazandığı tarih itibariyle ilk gerçekleşecek olan seçimlerde oy kullanmaması sağlanarak, ülkemiz vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkının ihlallerinin önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR