Şanlıurfa’da AKP’li Belediye Garibanın İçme Suyunu Kesiyor

AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin, kent genelinde fatura ödenmediği gerekçesiyle sadece bir mahallede 100’e yakın vatandaşın içme suyunu kestiği iddiası, Meclis gündemine taşındı.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, vatandaşın içme sularının kesilmesinin insan hakları ihlali olduğunu belirterek, “Ekonomik krizi yaratan, insanları yoksullaştıran AKP iktidarıdır. Şanlıurfa’daki vatandaşlarımızın-ekonomik ve yoksulluk nedeniyle- birçok insanın içme suları kapatılmıştır ve bu içme sularının kapatılması insan hakları ihlalidir. Evlerde yaşlılar var, engelliler var, hamileler var, hasta olan insanlar var, çocuklar var; içme suyunun kesilmesi Şanlıurfalıları mağdur etmektedir. Allah’tan korkun, vatandaşın içme sularının kesilmesi insan hakkını ihlal ediyor. Yazıktır, günahtır; vatandaşın içme sularını kapatmayın, kesmeyin, kesilen içme sularını lütfen açın” dedi.

SADECE SEYRANTEPE’DE 100 AİLENİN SUYU KESİLDİ

Aslen Şanlıurfalı olan Tanal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ise son dönemde Şanlıurfa’da faturasını ödeyemediği için içme suyu kesilen vatandaşların sayısında ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti.

Kesintilere ilişkin Şanlıurfa merkezde birçok noktadan şikayet aldıklarını, sadece merkez ilçe Karaköprü’ye bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde 100’e yakın hanenin suyu kesildiğini dile getiren Tanal, “Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ŞUSKİ ekipleri, ev ev dolaşıp, fatura ödemesi geciken vatandaşın suyunu kesiyor. Yukarıdan alınan talimatla borçlu abone avına çıkan belediye ekipleri, o kadar gayri insani davranıyor ki, ‘300 liralık faturam var. Müsaade edin komşudan borç alarak gelip ödeyeyim’ diyen yurttaşı bile dinlemeden suyunu kestiler. Zamanla yarışan ŞUSKİ ekipleri, özellikle Seyrantepe Mahallesi’nde sırayla borçlu abonelerin içme suyu vanasını kapattı” ifadelerini kullandı.

“SU İÇENE YILAN BİLE DOKUNMAZ”

“Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu insafsızlığının mazur görülecek yanı yok” diyen Tanal, şöyle devam etti: “İçme suyu ya içme suyu! Borç bahanesiyle içme suyu kesilir mi? ‘Su içene yılan bile dokunmaz’ diye bir atasözümüz vardır. Fakat Şanlıurfa Büyükşehir ŞUSKİ, geçinemeyen Şanlıurfalı vatandaşların suya erişimini engelliyor. Suyu kesilen evlerde hastalar var, yaşlılar var, engelliler var, hamile kadınlar var, bebekler var, okula giden çocuklar var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu tutumu ne vicdana, ne dine, ne hukuka sığar. Anayasamıza, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere, çocuk haklarına aykırı hareket ediliyor.”

MÜSEBBİBİ AKP İKTİDARIDIR”

Hukuktaki “Kimse kendi kusurundan yararlanamaz” ilkesini hatırlatan Tanal, “Şanlıurfalı vatandaşların borçlarını ödeyememesinin, geçinememesinin müsebbibi, Ak Parti iktidarıdır. Şu an ülkece yaşadığımız ekonomik krizi yaratan bu iktidardır. Parası yok diye gariban Şanlıurfalıları içme suyundan mahrum mu bırakacaksınız? O zaman iş imkânı sağlayın, pahalılığı durdurun, alımı gücünü arttırın, vatandaş da kendi faturasını ödesin. Şanlıurfalıları kendi içme su faturasını dahi ödemeyecek duruma düşüren bu çürümüş, kokuşmuş, rant üzerine kurulu düzene isyan ediyorum! Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum. Çekin elinizi vatandaşın içme suyundan! Borç gecikti diye vatandaşın suyunu kesme uygulamasından vazgeçin” değerlendirmesini yaptı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR