TMO’dan Mısır Üreticisine Darbe!

Sözde “Çiftçinin kara gün dostu” Toprak Mahsulleri Ofisi, yani TMO ve bağlı olduğu AKP iktidarı, buğday ve arpa üreticisinin ardından mısır üreticisini de kandırdı, yarı yolda bıraktı!
TMO’nun 2023 sezonu için mısır alım fiyatını, ton başına 6 bin TL olarak belirlemesi, çiftçilerimizin tepkisini çekti.

Dalga mı geçiyorsun TMO! Mısır üreticisinin bu yılki girdi maliyetleri ortalama yüzde 100 artmadı mı? Mazot, gübre, ilaç fiyatları uçmadı mı? İşçilik ücretleri artmadı mı?

Sizin açıkladığınız ton başına 6 bin TL, tarladaki mısırın maliyetini bile kurtarmıyor.
Geçen yıl mısırda ton başına 5 bin 700 TL açıkladınız. Geçen seneye göre sadece yüzde 5.26 oranında artış oldu mısırın fiyatında. 2023 yılı için 6 bin TL’yi belirlerken hiç vicdanınız sızlamadı mı? Zaten şimdi çiftçiye mısır alım randevusu eziyeti çektireceksiniz. Birçok çiftçi randevu bulamayacak. Sistemde tıkanıklık yaşanacak. Mısırını TMO’ya satmayı başarabilen çiftçiye de bir ay sonrasına ödeme yapılacak.

Mısırını mecburen bir an önce satmak zorunda olan çiftçilerimiz, daha düşük fiyata serbest piyasada tüccarlarla anlaşacak.

TMO ve Afrika çiftçisini kalkındırmayı kendisine vazife edinen AKP iktidarı, Türk çiftçisine ‘üretim yapmayın’ demek istiyor. Çünkü Türkiye’de tarım ve hayvancılığı bitiren iş bilmez AKP iktidarı, gidip ithal kartını oynayacak. Derhal 2023 yılı için hem buğday alım fiyatında hem de mısır alım fiyatında güncelleme yapılmalıdır. Yoksa çiftçi hepten batacaktır.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR