Tanal Tepki Gösterdi Bakanlık Şanlıurfa’ya Çocuk Doktoru Gönderdi

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın isyanı, sağlıkta acı gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Çocuk nüfusunun en yüksek olduğu il olan, 2 milyonu geçen nüfusuyla birlikte 500 bin Suriyeliyi barındıran Şanlıurfa’da çocuk gastroenteroloji uzmanı doktor yokmuş!
Tanal’ın tepkisi üzerine İl Sağlık Müdürü, bir doktorun Eylül’ün ilk haftasında göreve başlayacağını bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, Türkiye’de çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu il olan memleketi Şanlıurfa’nın hiçbir hastanesinde çocuk gastroenteroloji alınanda uzman doktorun bulunmadığı yönündeki tepkisi sonrası Sağlık Bakanlığı, söz konusu branşta bir doktorun Şanlıurfa’ya gönderileceğini duyurdu.

Tanal’ın çağrısı üzerine açıklama yapan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, iletişime geçtiği çocuk gastroenterolog hekimin Eylül ayının ilk haftası Şanlıurfa’da göreve başlayacağını bildirdi.

TANAL: DOKTOR YOK, ARTIK İSYAN EDİYORUM!

Twitter hesabı üzerinden Şanlıurfa’nın sağlık konusundaki sorunlarını, doktor eksikliğini gündeme getiren CHP’li vekil Mahmut Tanal, nüfusu 2 milyonu aşan, yaklaşık 500 bin Suriyeli sığınmacının yükünü sırtında taşıyan Şanlıurfa’nın hastanelerinde çocuk gastroenteroloji uzmanı doktorun olmadığını belirterek, “Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çocuklarını götüren aileler, Malatya’ya, Gaziantep’e, Ankara’ya yönlendiriliyor. Şanlıurfalılar sağlığa da erişemiyor. Artık isyan ediyorum! Bu kadar da olmaz! Koskoca Şanlıurfa’da nasıl çocuk gastroenteroloji doktoru olmaz? Diyelim ki aileler yavrularını tedavi için Gaziantep’e, Malatya’ya, Ankara’ya götürdü. Tedaviye başlandı. Yol parası mı ödesinler, otel parası mı ödesinler, diğer masrafları mı karşılasınlar? İkamet ettikleri büyükşehir varken neden uzak şehirlere gitmek zorunda kalsınlar?” diye sordu.

SAĞLIK BAKANI KOCA’YA SESLENDİ
“Şanlıurfalılar size ne yaptı?” sorusunu yönelten Tanal, “Elektrik yok, su yok, alt yapı yok, hizmet yok, iş yok, para yok, doktor yok. Kamu kurumları eziyor, DEDAŞ eziyor, TİGEM eziyor, iktidar eziyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Tanal, “Acilen Şanlıurfa’ya çocuk gastroenteroloji doktoru gönderin. Sağlık alanındaki diğer eksiklikleri de sıralasak sayfalar yetmez. Şanlıurfa’yla özel ilgilenin, mağduriyet daha fazla büyümesin. Şehir hastanesi de bir an önce tamamlansın” dedi.

ŞANLIURFA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: HEKİM ARKADAŞIMIZLA ŞİMDİ GÖRÜŞTÜK

Tanal’ın bu tepkisinin ardından CHP’li vekilin paylaşımının altına yorum yazan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Gülüm, “Sayın vekilim, son devlet hizmet yükümlülüğü kurasında 3 çocuk gastroenterolog hekimden birinin Şanlıurfa’ya ataması yapıldı. Hekim arkadaşımızla şimdi görüştük, Eylülün ilk haftası görevine başlayacak” bilgisini verdi.

TANAL CEVAP VERDİ: “SAĞLIK ERTELEMEYE GELMEZ

CHP’li Mahmut Tanal ise bilgilendirme konusunda Gülüm’e teşekkür ederken, doktorun biran önce göreve başlaması gerektiğini kaydederek, şunları yazdı: “Sağlık bu, ertelemeye gelmez. Hekim arkadaşımız biran önce göreve başlamalı. Aileler evlatlarının tedavisi için bekliyor. Urfa’mızın sağlıktaki diğer sorunları da çözüme kavuşturulmalı.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR