Tanal Şikayetçi Oldu: Savcı Sayan Devlet Korumasındaki Çocukları İfşa Etti

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın, Ağrı merkezde Çocuk Evleri Sitesi’nde ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda devlet korumasında olan çocukların görüntülerini Twitter’dan paylaşması tepki çekti. CHP’li vekil Mahmut Tanal, Savcı Sayan ve ilgili kurumlardan şikayetçi oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ağrı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri Sitesi’ne (Sevgi Evleri) ve Ağrı Çocuk Esirgeme Kurumu’na gerçekleştirdiği ziyaretler sonrası devlet koruması altındaki çocukların video görüntülerini resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşması ve çocukların fotoğraflarının Ağrı Belediyesi’nin resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılmasıyla ilgili olarak, Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) şikayet başvurusunda bulundu.

Tanal, her iki kuruma ayrı ayrı sunduğu şikayet dilekçesinde, Ağrı Valiliği’nden, Ağrı Belediyesi’nden, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan, Ağrı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan, İçişleri Bakanlığı’ndan şikayetçi oldu.

SAVCI SAYAN VE BELEDİYE PAYLAŞIM YAPTI

Tanal, dilekçesinde, Savcı Sayan’ın Ağrı merkezdeki Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan kız çocuklarla bir araya geldiği anlara ait video görüntülerini, “Yılın son günü, Sevgi Evlerinde kalan çocuklarımızı ziyaret ettim. Allah kimseyi ailesiz, devletsiz bırakmasın” şeklinde kişisel Twitter hesabın paylaştığını hatırlattı.

Tanal, dilekçenin devamında, Ağrı Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından da Sayan ve beraberindekilerin Ağrı Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan erkek çocukları ziyaret ettiği anlara ilişkin fotoğrafların, “Başkanımız Savcı Sayan, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunan evlatlarımızı ziyaret ederek yeni yıllarını kutladı. Gençlerimizle sohbet eden Başkanımız, onların sorun ve taleplerini dinledi” notuyla paylaşıldığını anımsattı.

ÇOCUKLAR ALENEN İFŞA EDİLDİ

Kamu Denetçiliği Kurumu ve TİHEK’e sunulan dilekçede, devlet korumasındaki çocukların yüzlerinin gizlenmediğine dikkat çekilerek, kurumda kalan çocukların alenen ifşa edildiği, çocuğun üstün yararı ilkesinin, mahremiyetin ihlal edildiği vurgulandı.

ANAYASAYA, KANUNLARA, ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE UYULMADI

Şikayet dilekçesinde, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ile Ağrı Belediyesi’nin, Ağrı Çocuk Evleri Sitesi (Sevgi Evleri) ve Ağrı Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocuklara ait video ve fotoğraf paylaşımlarıyla Anayasamıza, Çocuk Koruma Kanunu’na, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye, İnsan Hakları Evrense Bildirgesi’ne ve Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ne aykırı olarak davrandığı kaydedildi.

ÇOCUKLAR TEHLİKEYE ATILDI

Çocukların siyasi emellere alet edildiğinin, siyasi çıkarlar doğrultusunda ifşa edildiğinin savunulduğu dilekçede, bilgileri gizli tutulan çocukların tehlikeye atıldığı, çocukların zarar görme ihtimallerinin gözardı edildiği belirtildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı korumasında olan çocukların bilgilerinin gizliliğine önem verilmesi gerektiğinin dile getirildiği dilekçede, aksi halde çocukların kişisel verilerinin korunmasının ihlaline ve çocuk istismarına neden olunduğu ifade edildi.

Dilekçede, Savcı Sayan ve Ağrı Belediyesi’nin paylaşımlarıyla çocuk haklarının ihlal edildiğinin altı çizildi. Çocukların üstün yararı gözetilmeden hukuka aykırı olarak yapılan paylaşımların kabul edilemez nitelikte olduğu vurgulandı.

GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANSIN

CHP’li vekil Mahmut Tanal, TİHEK’ten şikayet ettiği kurumlar ve Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasını talep etti.

Tanal, şikayet dilekçesini sunduğu Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan da Ağrı Belediyesi, Ağrı Valiliği, Ağrı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı eyleminin hukuka aykırı olduğu yönünde tavsiye niteliğinde karar alınmasını talep etti.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR