Cezaevinde 200 TL’ye Görüntülü Görüşme Meclis’e Taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin 200 TL karşılığında aileleriyle görüntülü görüştürmelerini Meclis gündemine taşındı. Tanal, parası olmayanların durumunu sordu.

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin, aileleriyle görüntülü görüşmelerine olanak sağlayan uygulama için 200 TL ücret alınması, maddi durumu iyi olmayan vatandaşların bu hizmetten faydalanamaması, Meclis gündemine taşındı.

CHP’Lİ TANAL BAKAN GÜL’E SORDU

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplandırması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Tanal önergesinde, cezaevlerindeki görüntülü görüşme uygulamasının ücretlendirme tarifesinin detaylarını sordu. “Bakanlığınıza cezaevlerinde görüntülü görüşmelerin ücretlendirmesinin çok yüksek olduğuna ilişkin bir şikâyet iletilmiş midir?” sorusunu yönelten Tanal, şikayetler doğrultusunda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu.

PARASI OLMAYANLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLECEK Mİ?

Adalet Bakanlığı’nın, cezaevlerinde görüntülü konuşma imkânı sağlayan uygulamanın ücretlendirilmesinde indirime gidilmesi, parası olmayanların yakınlarıyla görüştürülmesine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmayacağını soran Tanal, “Maddi imkânsızlıklar nedeniyle ailesi ve yakınları ile görüntülü konuşamayan vatandaşlarımızın mağduriyetleri nasıl giderilecektir?” diye sordu.

Tanal devamında, “Kapalı cezaevlerinde bulunan vatandaşlarımızdan maddi durumu elverişli olanlar, aileleri ve yakınları ile görüntülü olarak görüşebilirken, maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlarımızın görüşememesi, Anayasamızda hüküm altına alınan eşitlik ve sosyal devlet ilkesine aykırılık teşkil etmiyor mu?” sorusunu yöneltti.

TÜM CEZAEVLERİNDE KURULDU MU?

CHP’li vekil Mahmut Tanal ayrıca, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin aileleriyle görüntülü görüşmelerine imkan sağlayan projenin tüm cezaevleri açısından hangi aşamada olduğunu sordu. Tanal, görüntülü görüşme konusunda teknik altyapı ve kurulumu bulunmayan cezaevlerine ilişkin de bilgi talep etti.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR