Tanal, Hasankeyf’in Sorunlarını Meclis’e Taşıdı

CHP’li Mahmut Tanal, Batman Hasankeyf ilçesinin sorunlarını Meclis’e taşıdı. Tanal, Hasankeyf’te eski yerleşim yeri baraj suları altında kaldıktan sonra inşa edilen yeni yerleşim yerinde bekarların konut ve iş yeri için hak sahibi olarak tanınmamasını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Batman’ın Hasankeyf ilçesinin çözüm bekleyen sorunlarını soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, binlerce yıllık tarihi geçmişiyle dikkat çeken Hasankeyf’te Ilısu Barajı projesi nedeniyle eski yerleşim yerinin sular altında kaldığını hatırlatarak, yeni yerleşim yerinde hak sahipliği konusunda vatandaşların yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi.

Tanal önerge metninde, Hasankeyf’in su altında kalmasından dolayı ilçede ikamet eden vatandaşlar için yeni yerleşim konutlarının yapıldığını, ancak yapılan yeni konutların tesliminde birçok şart arandığını, bu durumun birçok vatandaşımızın mağduriyet yaşamasına sebep olduğunu aktardı.

Önergede Hasankeyf ilçesinde yeni yapılan yerleşim alanında hak sahipliği için kaç vatandaşın başvuruda bulunduğuna ilişkin bilgi talep eden Tanal, söz konusu başvurulardan kaç tanesinin kabul edildiğini, kaç başvurunun reddedildiğini, ret gerekçelerinin neler olduğunu sordu.

MÜLKİYET HAKKI İHLALİ

Hasankeyf’te yeni yapılan yerleşim alanında hak sahibi olmak için ilgili ilçede ikamet etme ve aynı zamanda aile olma şartı arandığı iddialarının doğru olup olmadığını soran Tanal, “Şayet doğru ise işbu husus mülkiyet hakkının ihlali anlamına gelmiyor mu?” sorusunu yöneltti.

Tanal, hazırladığı önergede, Hasankeyf ilçesinde evi olup da ikametgah adresi başka yerde olan veya evli olmadığı için yeni yerleşim yerinde hak sahipliği kazanamayan vatandaşlarımızdan konu ile ilgili olarak yargı yoluna başvuranların olup olmadığını sorarak, “Şayet var ise işbu önerge tarihi itibariyle sonuçlanan kaç dava dosyası vardır? Kaç vatandaşımıza mahkeme kararı ile hak sahipliği tanınmıştır?” diye sordu.

CHP’li vekil, önergenin devamında şu soruları yöneltti:

– Bakanlığınızca, Hasankeyf ilçesinde evi olup başka yerde ikamet eden vatandaşlarımızın ya da söz konusu ilçede ikamet ettiği halde bekar olduğu için yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni bir konut ve iş yeri projesi yapılacak mıdır? Şayet yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Yapılmayacaksa gerekçesi nedir?

– Hasankeyf ilçesinde ikamet eden bekar ve maddi durumu kötü olan, yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin bir çalışma yapılacak mıdır? Şayet yapılacaksa nasıl bir çalışma yapılacaktır? Bekar olduğu için iş yeri taşınmazına başvuru hakkı verilmemesi, Anayasamızın 17. maddesinde düzenlenen maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına aykırılık teşkil etmiyor mu?

– Önceki tarihlerde Artvin ili Yusufeli ilçesinde yapılan Yusufeli Barajı inşaatı sonrası ilgili ilçede ikamet etmeyen ancak konutu olup da kamulaştırılan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiştir. Artvin ilinde yapılan çalışma Hasankeyf ilçesinde de yapılacak mıdır? Şayet yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Yapılmayacaksa gerekçesi nedir?

DOKTOR EKSİKLİĞİ SORUSU

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemiyle hazırladığı soru önergesinde ise Hasankeyf ilçesindeki yurttaşların sağlığa erişim sıkıntısını gündeme getirdi. Tanal, “Hasankeyf Devlet Hastanesi’nde doktor eksikliği bulunmasından dolayı başka ilçe ya da il merkezindeki hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetlerine yerinde ulaşabilmesi adına Hasankeyf Devlet Hastanesi’ne doktor ataması yapılacak mıdır? Yapılacak ise hangi branşta kaç doktor ataması yapılacaktır ve atamalar hangi tarihte gerçekleştirilecektir?” diye sordu. Tanal ayrıca Hasankeyf Devlet Hastanesi’ndeki tıbbi cihaz eksikliğinin giderilip giderilmeyeceğini sordu.

HASANKEYF’TEKİ İŞSİZ SAYISI

CHP’li vekil Tanal, Hasankeyf ilçesinde yapılan yeni yerleşim yerinde, ilgili ilçede ikamet ettiği halde bekar olmasından dolayı iş yeri hak sahibi olamayan vatandaşların durumunu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e de sordu. Tanal, bu konuda bakanlığa iletilen şikayetler neticesinde ne tür adımlar atıldığını sordu. Hasankeyf’teki işsiz sayısı konusunda Bakan Bilgi’nden bilgi talep eden Tanal, “Bekar olması hasebiyle Hasankeyf ilçesinde kurulan yeni yerleşim yerinde iş yeri hak sahibi olamayan vatandaşlarımıza iş yeri kurmasına, istihdam edilmesine yönelik destekleyici ve teşvik edici bir çalışma yapılacak mıdır? Hasankeyf’te ikamet ettiği halde bekar olması sebebiyle iş yeri hak sahibi olamayan, hala işsizlik sorunu yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetleri nasıl giderilecektir?” sorularını yöneltti.

İLÇEYE DOĞALGAZ GETİRİLECEK Mİ?

Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde ise Hasankeyf ilçesine doğalgaz hattının çekilmesi yönünde herhangi bir çalışma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR