Tanal, Deprem Bölgesine MTV Muafiyetinde ‘Yabancı Plaka’ Ayrımcılığını Meclis Gündemine Taşıdı

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıma yol açtığı kentlerde bulunmasına rağmen, araç plakası deprem bölgesi dışındaki başka bir ile kayıtlı olduğu gerekçesiyle ek MTV muafiyetinden yararlanamayan depremzedelerin mağduriyetini soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, depremzede olup, plakası 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıma yol açtığı illere kayıtlı olmayan vatandaşların, araçlarda uygulanan ek MTV uygulamasından muaf tutulmamasını, Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunarak, depremzedelere yönelik MTV adaletsizliğinin ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağını sordu.

Tanal, hazırladığı soru önergesinde, kamuoyunda “Ek MTV” kararı olarak bilinen, 14.07.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 7456 sayılı 6/2/2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi için Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca, 6 Şubat 2023 tarihli, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaşandığı illerde kayıtlı ve tescilli olan, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hâle gelen binaların maliklerine ait olan, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait motorlu taşıtlara tanınan ek vergi muafiyetinden, deprem felaketinin yaşandığı illerde bulunmasına rağmen, binası hasarsız ya da az hasarlı olan ve 6 Şubat 2023 tarihli depremin yaşandığı illerde kayıtlı olmayan araçların sahiplerinin yararlanamadığına dikkat çekti.

AYRIMCILIK GİDERİLECEK Mİ?

CHP’li Tanal önergesinde, Bakan Şimşek’e 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin gerçekleştiği tarihte, depremin yıkıma yol açtığı illerde bulunmasına rağmen binası hasarsız ya da az hasarlı olan ve plakası depremin yıkıma yol açtığı illerde kayıtlı olmayan motorlu taşıtların maliklerinin yararlanamamasının gerekçesini sordu.

Tanal devamında, “6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin gerçekleştiği tarihte depremin yaşandığı illerde bulunduğu halde, plakası depremin yaşandığı illerde kayıtlı olmayan araçların sahiplerinin depremden etkilenmediğini iddia etmek, hayatın olağan akışına aykırı değil midir? Bu husus, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin gerçekleştiği tarihte depremin yaşandığı illerde bulunan, ekonomik olarak sarsılan ancak plakası depremin yaşandığı illere kayıtlı olmayan, ek vergi muafiyetinden yararlanamayan depremzede vatandaşlarımız aleyhine ayrımcılık oluşturmuyor mu? Tüm depremzedelere eşit muamele yapılması, Anayasa’mızın 2. maddesinde belirtilen sosyal devlet ilkesinin bir gereği değil midir?” sorularını yöneltti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, bu ayrımcılığı ortadan kaldıracak bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağını soran Tanal, şayet bir düzenleme yapılacaksa sk MTV ödemelerini, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapan, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ek vergi muafiyetinden yararlanamayan depremzedelere, ödedikleri vergi tutarları geri verilip verilmeyeceğini sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR