Otobüs Kaptanlığı Mezunları İstihdam Edilmiyor

CHP’li Mahmut Tanal, üniversitelerin Otobüs Kaptanlığı bölümlerinden mezun olanların istihdam sorununu Meclis’e taşıdı. Tanal, Otobüs Kaptanlığı bölümünün bulunduğu üniversitelerin dahi kendi mezun ettikleri öğrencileri şoför olarak istihdam etmediğini, alımlarda başka bölüm mezunlarını tercih ettiklerini aktardı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, üniversitelerin Otobüs Kaptanlığı bölümlerinden mezun olan gençlerin istihdam sorunun TBMM gündemine taşıdı. Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelik Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Otobüs Kaptanlığı mezunlarının sayısı, söz konusu bölüm mezunlarından kaç tanesinin kamuda istihdam edildiğine ilişkin bilgi talep etti.

CHP’li vekil, son 5 yılda kamu kurum ve kuruluşlarında şoför kadrosunda istihdam edilen kişilerin sayısının kaç olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarına şoför olarak alınan kişilerden kaçının Otobüs Kaptanlığı Bölümü mezunu olduğunu sordu.

OTOBÜS KAPTANI OLARAK MEZUN ETTİKLERİ ÖĞRENCİLERİ ŞOFÖR YAPMIYORLAR!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’de eğitim ve istihdam politikasının yanlış uygulandığına en güzel örneğin Otobüs Kaptanlığı programından mezun olan öğrencilerin yaşadığı mağduriyetler olduğunu belirtti.

6 üniversiteden 3’ünde Otobüs Kaptanlığı bölümünün kapatıldığını aktaran Tanal, “Önlisans düzeyindeki Otobüs Kaptanlığı programı, hâlihazırda Sinop Üniversitesi’nde, Karabük Üniversitesi’nde ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde devam ediyor. Yozgat Bozok Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Amasya Üniversitesi ise bünyelerindeki Otobüs Kaptanlığı bölümünü kapattı” bilgisini verdi.

Otobüs Kaptanlığı bölümlerinin nitelikli şoförler yetiştirmek amacıyla açıldığını, ancak devlet kurumlarına şoför alımlarımda lise mezunu şartı ile alım yapılarak, önlisans Otobüs Kaptanlığı mezunlarının mağdur edildiğini vurgulayan Tanal, şöyle devam etti:

“Üniversitelerdeki şoför istihdamında ise KPSS tercihinde 3001 kodu ile yani tüm önlisans mezunlarının tercih verebildiği kod ile alım yapılıyor. 3188 koduna sahip Otobüs Kaptanlığı bölümü mezunlarına 3 ile 9 arası bir kontenjan ayrılıyor. Otobüs Kaptanlığı programına sahip üniversiteler dahi şoför alımlarında kendi yetiştirdikleri öğrenciler yerine 3001 koduyla tercih seçeneği sunarak, başka bölüm mezunlarını şoför olarak istihdam ediyor. Otobüs Kaptanlığı bölümü mezunlarının istihdam sorunu çözülmelidir.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR