Meclis’e Damga Vuran Yurt Tartışması!

Meclis’in ilk çalışma gününe yurt sorunu damga vurdu. Erdoğan’ın “barınamıyoruz” diyen öğrencileri “terörist” ilan ettiğini belirten CHP’li Tanal, KYK yurdu için telefon yağmuruna tutulan AKP ve MHP’li vekilleri suskun kalmakla suçladı. Tanal’a cevap veren MHP’li Bülbül, kendilerine gelen yurt talepleriyle ilgilendiklerini söyledi. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise MHP’li Bülbül’ün, Erdoğan ve diğer iktidar temsilcilerinin ısrarla inkar ettiği öğrencilerin barınma sorununu kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. Dönem 5. Yasamı Yılı’nın çalışmalarının başladığı Genel Kurul’daki ilk birleşimine yurt tartışması damgasını vurdu. İktidar ve muhalefet milletvekilleri karşı karşıya geldi.

HDP’nin barınma sorununa yönelik grup önerisi görüşülürken partisi adına kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye’de yurt sorununu dile getiren öğrencilerin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “terörist” ilan edildiğini belirtti.

İktidar temsilcilerinin yurt sorununu inkar etmekten vazgeçmesi gerektiğine dikkat çeken Tanal, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin KYK yurduna yerleşemeyen ve konaklama sıkıntısı yaşayan üniversite öğrencileri için gençlik merkezlerini yurda dönüştürdüğünü hatırlatarak, “Yurt sorunu yoksa Fatma Şahin neyi çözdü arkadaşlar o zaman?” diye sordu.

Tanal ayrıca, AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin kendi yönettikleri belediyelere açıkta kalan öğrencilere yardımcı olunması yönünde talimat verdiklerini duyurduğunu anımsattı.

AKP VE MHP’Lİ VEKİLLERE “NEDEN SUSUYORSUNUZ” TEPKİSİ

Erdoğan, barınma sıkıntısını inkar edip öğrencileri hedef alırken, kendi seçim bölgelerinden yurt bulunması konusunda öğrenci velilerinden çok sayıda telefon alan AKP ve MHP’li vekillerin sustuğunu vurgulayan Tanal, “Ya, değerli Ak Parti’li milletvekili arkadaşlar, değerli Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili arkadaşlar; elinizi vicdanınıza koyun. Bu öğrenci velileri bizi aradığı kadar sizleri de aramıyorlar mı? Ya, genel başkanlarınıza bir söyleyin Allah rızası için. ‘Bunlar bizi de arıyor, bu öğrencilerin yurt sorunu var.’ deyin. Siz niye bunu söylemiyorsunuz? Söylemediğiniz için yarın nasıl bu halkın karşısına gideceksiniz?” şeklinde tepkisini dile getirdi.

ÖĞRENCİLERİ DEĞİL UYUŞTURUCU ÇETELERİNİ GÖZALTINA ALIN

Barınamayan ve geçinemeyen üniversite öğrencilerinin farkındalık oluşturmak amacıyla parklarda, bankların üzerinde demokratik protesto haklarını kullandıklarının altını çizen Tanal, “Arkadaş, ne zamandan beri Türk Ceza Kanunu’na göre bankta uyumak suç oldu? Ne zamandan beri sokakta oturmak suç oldu? Ne zamandan beri parklarda uyumak suç oldu? Orada, yoksul olan insanlar uyuyor, uyuşturucu satıcıları gece saat 02.00’den sonra uyuşturucu satıyor; bunu Emniyet engellemiyor, öğrencileri gözaltına alıyor. Gözaltına alınması gereken, uyuşturucu çeteleridir. Gözaltına alınması gereken, gece 12’den sonra orada suç işleyen çetelerdir; öğrenciler değil” ifadelerini kullandı.

Barışçıl bir şekilde demokratik haklarını kullanan öğrencilerin barınmak için ucuz konut, bursların arttırılması, yurt sayısının çoğaltılması, artırılan üniversite kontenjanıyla orantılı olarak yurtların da arttırılması şeklinde taleplerinin bulunduğunu dile getiren Tanal, şöyle devam etti: “Öneri mi istiyorsunuz? Öneri vereyim size: Arkadaş, üniversiteler açılırken, ruhsat verildiği zaman yurt sorununu halletmeyen üniversiteye siz ruhsat vermeyin. Dünya böyle halletmiş, siz niye yapmıyorsunuz? Bizi niye dinlemiyorsunuz, burnunuzun dikine gidiyorsunuz?”

ÖĞRENCİLERİ DÜŞMANLAŞTIRMAYIN

CHP’li vekil Mahmut Tanal, iktidarın kimseyi dinlemeyerek yanlış üstüne yanlış yaptığını belirtti. Tanal, “Burnunuzun dikine gittiğiniz için öğrenci perişan, veli perişan, Parlamento perişan, Türkiye perişan. Suçluyu hiçbir yerde aramayın; suçlu, 19 yıldan beri barınma hakkını halletmeyen Ak Parti iktidarıdır. Anayasa 57’nci maddede deniyor ki: Devlet vatandaşın barınma hakkını çözmek zorunda. Çözdünüz mü? Çözmediniz arkadaşlar. Gerçeklerle karşı karşıya kalalım. Gerçekler acı geliyor, o gerçekleri sizlere biz söylüyoruz, onun için öğrencileri gözaltına almayın. Bakın, hukukçu arkadaşlarımız da burada. Gözaltına aldıkları tüm araçlarda MOBESE araçları var. O kamera kayıtları gözaltına alınan öğrenciler araca sokulduğu zaman oradan çıkarılıyor, kayıt dışı yapılıyor. Yazıktır, günahtır, bu öğrencileri düşmanlaştırmayın. Bizim çocuklarımız, bizim evlatlarımız. Değerli arkadaşlarım, ülkemizin sorunları var. Bakın, 30 milyon doları Somali’ye karşılıksız ödüyorsunuz, öğrencinin bu sorununu çözmüyorsunuz arkadaşlar” diye konuştu.

MHP’Lİ BÜLBÜL KENDİLERİNE GELEN YURT TALEPLERİNİ ANLATTI

CHP’li Tanal’ın konuşması bitiminde sataşma gerekçesiyle söz alan MHP Grup Başkan Vekili Muhammed Levent Bülbül, Tanal’ın partisini üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt sorununa kayıtsız kalmakla suçladığını belirterek, “Milliyetçi Hareket Partisi, üniversiteye yerleşecek olan öğrenci kardeşlerimizin gerektiği şekilde devlet yurtlarına yerleştirilmesiyle alakalı olarak son derece hassastır ve bütün milletvekillerimiz -inanın, burada olan veya olmayan bütün milletvekillerimiz- yurdumuzun çok farklı yerlerinden bize ulaşan bu noktadaki taleplerle alakalı olarak çok büyük bir fedakârlıkla teşkilatlarımız da dâhil olmak üzere, Ülkü Ocakları da dâhil olmak üzere inisiyatif alıyoruz ve bunun için mücadele veriyoruz” dedi.

AKP’Lİ AKBAŞOĞLU’NUN “TERÖRİST” SAVUNMASI

Sataşma gerekçesiyle söz alan AKP Grup Başkan Vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ise Erdoğan’ın hiçbir zaman hiçbir öğrenciye “terörist” demediğini öne sürerek, “Öğrencileri istismar etmek için öğrenci olaylarına karışan terör örgütü mensubu teröristlere ‘terörist’ demiştir, ikisi farklı şeylerdir” savunmasını yaptı.

CHP’Lİ ÖZEL: MHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ YURT SORUNUNU DOĞRULADI

Konuya ilişkin söz alan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Tanal’a cevap veren MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül’ün Erdoğan ve diğer iktidar temsilcilerinin ısrarla inkar ettiği öğrencilerin barınma sorununu kabul ettiğinin altını çizerek, “Sayın Başkan, Milliyetçi Hareket Partisi’nin Sayın Grup Başkan Vekilinin yurt sorununu teyit eden ifadelerinden memnuniyet duyuyoruz. Elbette inanıyoruz, bütün arkadaşlar da bu yakıcı sorunla doğrudan ilgileniyorlar, biz de bunu gündeme getiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SESİNİ ÇIKARANA “TERÖRİST” DAMGASI VURULUYOR

CHP’li Özel, AKP Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu’nun sözlerine de yanıt vererek, iktidardakilerin hiçbir yargı kararı olmadan demokratik haklarını kullanan öğrencileri “terörist” ilan ettiğini kaydederek, şunları söyledi: Biz bu filmi daha önce gördük, Boğaziçi’nde öğrenciler eylem yaparken, rektöre karşı direnirken aynı Muhterem Beyefendi, İçişleri Bakanı ve sizler, hepiniz çıktınız, dediniz ki: ‘Bunların terör örgütleriyle irtibatı var, iltisakı var.’ Hatta şimdi siz ileri gidiyorsunuz mensubiyetten bahsediyorsunuz. Bütün davalara gittik, 1 kişi dışında 540 gözaltıdan 1 kişi dışında savcılığın iddiası mahkemede ispat, hatta soruşturma aşamasında polisin istihbarat raporu bile 540 gözaltından mahkemeye intikal etmedi, küllü yalandı, yine yalan. Sıkışınca sesini çıkaran: ‘Terörist!’ Nasıl Boğaziçili öğrenciler terörist değildiyse ‘Yurtsuzuz’ diyen öğrenciler de terörist değildir.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR