‘Kalitesiz Betona Onay’ İddiası Meclis Gündemine Taşınmış!

Kahramanmaraş merkezli deprem, Şanlıurfa’da da yıkıma yol açtı. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yıkılan binalara ilişkin başlattığı soruşturma kapsamındaki bilirkişi raporunda, “ciddi malzeme kusurları” tespitine yer verilirken, CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın, hazır beton firmalarının standartların altında ürettiği betona Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde ‘karot numunesi’ hilesiyle onay verildiği iddiasını TBMM gündemine taşıdığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahramanmaraş merkezli depremde kentte yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatırken, soruşturmada ilk bilirkişi raporunda, “Şanlıurfa’da yıkılan binalarda ciddi malzeme kusurları tespit edildiği” ifadelerine yer verildi.

Soruşturma kapsamında görevlendirilen bilirkişi heyetleri, yıkılan binalardan karot örnekleri alırken, heyette bilirkişi olarak yer alan Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kasım Mermertaş, malzeme kalitesiyle ilgili çalışma yaptıklarını aktararak, “İlk incelemelerimize göre, ciddi malzeme kusurları tespit ettik. Beton içerisinde kullanılan kum-çakıl tane boyut dağılımının uygun olmadığını görüyoruz. Normalde yapısal betonlarda en fazla 3 santimetre civarı çakıl olması gerekiyorken burada yumruk büyüklüğünde büyük taşlar gördük. Bu da beton dayanımında ciddi düşüşlere sebep olan bir şey” değerlendirmesini yaptı.

CHP’Lİ TANAL, KALİTESİZ BETONA ONAY İDDİASINI MECLİS’E TAŞIMIŞ

Depremin ilk saatlerinden itibaren Şanlıurfa’da bulunan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Yapı Malzemeleri biriminde, hazır beton firmalarının ürettiği betonun karot numunelerinin değiştirildiği, uygun üretim yapmayan hazır beton tesislerine ait tutanakların iptal ettirildiği, karot usulsüzlüğüne karşı çıkan bazı şube personeline baskı yapıldığı, bunun sonucunda inşaat yapı malzemelerinin, betonun standartların altında üretilip, olası bir depremde büyük felaketlere yol açabilecek durumda olduğu iddialarını soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdığı ortaya çıktı.

CHP’li Tanal’ın, 24 Ocak 2023 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan söz konusu iddialar hakkında bilgi talep ettiği öğrenildi.

İŞTE MAHMUT TANAL’IN O SORU ÖNERGESİ

Aslen Şanlıurfalı olan CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın, 24 Ocak’ta Bakan Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi aynen şöyle:

 Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan bir çalışan tarafından betona ilişkin karot numunelerinin değiştirildiği, hazır beton tesislerine ait tutanakların da iptal ettirildiğine ilişkin iddialar doğru mudur? Şayet bu iddialar doğru ise bu durum malzemelerin ve betonların standartların altında üretilmesine, en ufak bir depremde ise büyük bir yıkıma ve can kayıplarının yaşanmasına yol açmaz mı?

 Bakanlığınıza konu ile ilgili olarak şube personeli veya vatandaşlar tarafından bir şikâyet iletilmiş midir? İletilmişse söz konusu şikayetler neticesinde bir işlem yapılmış mıdır? Şayet yapılmışsa ne tür bir işlem yapılmıştır?

 Şanlıurfa ili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde hakkında idari ve adli soruşturma başlatılan herhangi bir personel var mıdır? Şayet var ise başlatılan idari ve adli soruşturmaların gerekçesi nedir? Şikayetleri ileten personel hakkında baskı uygulamak için kurum yetkilileri tarafından soruşturma açıldığı iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise bu durum 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 21. maddesi, “Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikâyet ve dava açma hakkına sahiptirler.” hükmüne aykırılık teşkil etmez mi?

 Bakanlığınızca, Şanlıurfa ili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde çalışan bir personel tarafından karot numunelerinin değiştirildiğine ilişkin yapılan bir inceleme bulunmakta mıdır? Şayet bulunmakta ise karot numunelerini değiştirdiği tespit edilen kamu görevlisi var mıdır? Var ise konu hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Şayet başlatılmış ise işbu önerge tarihi itibariyle soruşturmaların akıbeti ne durumdadır?

 Bakanlığınızca, Şanlıurfa ili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde görev yaptığı esnada karot numunelerini değiştirdiği tespit edilen kamu görevlisi bulunuyorsa ilgili kamu görevlisine idari bir yaptırım uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmışsa ne tür bir yaptırım uygulanmıştır?

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR