İsmail Kahraman’a ‘Nutuk’u Oku’ Tavsiyesi

Büyük Taarruz’un ikinci büyük zaferi olan İzmir’in kurtuluşuyla ilgili “Kurşun sıkmadık ki” diyen eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a tepki gösteren CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerle dost olan, Kurtuluş Savaşı tarihini onlardan öğrenmeye çalışan İsmail Kahraman, haddini aşmıştır. İsmail Kahraman’a Milli Mücadele tarihini kaynağından öğrenmesini, Nutuk’u okumasını tavsiye ediyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıl dönümünü onur ve gururla kutladıklarını söyledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Tanal, 30 Ağustos’un, her safhasıyla düşünülmüş, büyük bir cesaret ve zekayla hayata geçirilmiş Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandığı tarih olduğunu vurguladı. Tanal, Türk milletine bu zaferi yaşatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Milli Mücadele kahramanlarını, şehit ve gazileri şükranla, rahmetle andığını belirtti.

Ebedi Başkomutan Atatürk’ün, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emriyle harekete geçen kahraman Türk ordusunun, işgal kuvvetlerini bozguna uğrattığını hatırlatan Tanal, “Silah, araç, gereç ve mühimmat bakımından üstün durumda olan Yunan askerleri, Büyük Önder Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun süngü hücumu karşısında çaresiz kalmış, teslim bayrağını çekmiştir. 30 Ağustos Zaferi’yle emperyalist güçler, vatanı için ölümü göze alan Türk milletinin karşısında hiçbir gücün duramayacağını anlamış oldu” dedi.

YERLİ İŞBİRLİKÇİLER DE YENİLDİ

30 Ağustos Zaferi’nin emperyalist güçlerin yanı sıra aynı zamanda yerli işbirlikçilerin de yenilgisi anlamına geldiğini belirten Tanal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Ağustos Zaferi’nden 2 yıl sonra yaptığı konuşmada, “Arkadaşlar, saraylarının içinde Türk’ten başka unsurlara dayanarak düşmanlarla anlaşarak Anadolu’nun, Türklüğün aleyhine yürüyen çürümüş gölge adamlarının Türk vatanından kovulması, düşmanların denizlere dökülmesinden daha kurtarıcı bir harekettir. Türk milletinin kutsal emaneti olan bu topraklarda tam manasıyla efendi olarak yaşaması, ancak o gereksiz ve manasız olduktan başka, mevcudiyetleri tam bir zarar ve felaket olan makamların ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilirdi. Efendiler, onlar yüzünden Türk vatanının ve Türk milletinin geçirdiği kederleri, elemleri hissetmemiş bir ferdimiz yoktur” dediğini hatırlattı.

İSMAİL KAHRAMAN’IN TEPKİ ÇEKEN SÖZLERİ

Büyük Taarruz’un ikinci büyük zaferinin, İzmir’in 9 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtarılması olduğunu hatırlatan Tanal, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık ki” şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi.

“KEŞKE YUNAN GALİP GELSEYDİ” DİYENLERLE DOST OLAN…

CHP’li vekil Mahmut Tanal, şunları kaydetti: “Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerle dost olan, Kurtuluş Savaşı tarihini onlardan öğrenmeye çalışan İsmail Kahraman, haddini aşmıştır. Ne acıdır ki İsmail Kahraman, Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve dünyada tek ‘Gazi Meclis’ ünvanını alan TBMM’de bir dönem başkanlık koltuğuna oturdu. Milli Mücadele ruhunu anlamayan Kahraman, bir zamanlar işgal ettiği makama Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde geldiğini unutuyor. Kurtuluş Savaşı’nda bedel ödenerek, şehit kanı dökülerek zafere ulaşıldı. İsmail Kahraman, şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır. İsmail Kahraman’a Milli Mücadele tarihini kaynağından öğrenmesini, Nutuk’u okumasını tavsiye ediyorum.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR