Batman Üniversitesi Rektörü: TÜGVA’yla Ortağız

Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde öğrencilerin ders çalıştığı okuma salonunun Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜGVA’ya tahsis edilmesi çok tartışılmıştı. Konu CHP’li Mahmut Tanal tarafından Meclis’e taşındı. Üniversitenin rektörü İdris Demir, ‘Batman İcathane’ projesi için TÜGVA’ya yer verdiklerini, bu projede TÜGVA’yla ortak olduklarını açıkladı. Demir, TÜGVA’nın hayata geçirdiği İcathane projesinin kamu tarafından finanse edildiğini anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde öğrencilerin ders çalıştığı okuma salonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu TÜGVA’ya (Türkiye Gençlik Vakfı) tahsis edildiğini duyurmuş, konu hakkında TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunmuştu.

Önergenin muhatabı olan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in, YÖK Başkanlığı aracılığıyla sorulara verdiği cevapları, CHP’li Tanal’la paylaştı.

REKTÖR DEMİR: TÜGVA PROJESİNDEKİ ROLÜMÜZ ORTAK

Rektör Demir, Merkez Kampüste bulunan ve öğrencilerin ders çalışabileceği tek yer olan okuma salonunun bir vakfa tahsis edildiği iddiasının asılsız olduğunu savunurken, TÜGVA tarafından Dicle Kalkınma Ajansına (DİKA) başvurularak gerçekleştirilen “BATMAN İCATHANE” isimli proje kapsamında Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde bulunan kapalı bir alanın kullanımına ilişkin 10 yılı kapsayan protokolün 16 Aralık 2020 tarihinde imzalandığını anlatarak, “Üniversitemizin önce iştirakçi olarak katıldığı projedeki rolü, 05.11.2021 tarihinde ‘iştirakçi’ yerine ‘ortak’ olarak değiştirilmiştir” bilgisini verdi.

KAMU TARAFINDAN FİNANSE EDİLİYOR

Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’nın hayata geçirdiği ‘İcathane’ projesinin masraflarının devlet tarafından karşılandığına dikkat çeken Demir, “Kamu tarafından finanse edilen İcathane projesi kapsamında ortaokul, lise ve üniversite çağındaki öğrencilere ücretsiz kodlama, robotik, endüstriyel tasarım, mobil uygulama geliştirme, bilgisayar programlama, 3 boyutlu tasarım ve üretim, elektronik devre tasarımı ve robotik devre tasarımı dâhil birçok eğitim verilmesi planlanmaktadır. Anılan vakfın adı TÜGVA’dır” dedi.

GÜVENLİKÇİLER ÖĞRENCİYİ DARP ETTİ İDDİASI

Rektör İdris Demir, Batman Üniversitesi’nin okuma salonunda ders çalışmak isteyen bir öğrencinin okuma salonuna alınmadığı ve güvenlik görevlisi tarafından darp edildiğine ilişkin iddialar hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı: “20 Mart 2022 Pazar günü Merkez kampüsümüzde ÖSYM tarafından ‘Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’ yapılmıştır. Aynı zamanda İlimizdeki Nevruz kutlamaları da aynı gün gerçekleştirilmiştir. Anılan nedenlerden dolayı okuma salonumuz hem sınav güvenliği hem de genel güvenlik tedbirleri kapsamında belirtilen tarihte kapalı tutulmuştur. Okuma salonunun kapalı olduğu sırada Üniversitemiz öğrencilerinden biri okuma salonunda ders çalışmak istemiş ancak okuma salonunun belirtilen sebeplerden kapalı olduğu güvenlik görevlisi tarafından kendisine bildirilerek kampüse alınmamıştır. Söz konusu öğrenci kapalı olan okuma salonuna zorla girmek İstemiş, buna engel olmaya çalışan güvenlik görevlileri ile öğrenci arasında arbede yaşanmıştır. Olaya karışan güvenlik görevlileri karakola, şikâyette bulunmuş olup konuya ilişkin süreç devam etmektedir. Ayrıca soru önergesine konu olan olay ile ilgili öğrenci hakkında disiplin soruşturması devam etmektedir.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR