CHP’li Vekil Tanal’ın 23 Nisan Mesajı

CHP’li vekil Mahmut Tanal, 23 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada, Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığı için yaptıkları fedakarlıkları anlatırken, Mersin’de padişah Vahdettin için Nutuk’u yasaklayan müdüre Milli Mücadele’yi, Sevr sürecini araştırmasını tavsiye etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 101. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 23 Nisan’ın sıradan bir gün olmadığını belirterek, “23 Nisan 1920, egemenliğin Saray’dan, tek bir kişiden alınıp millete verildiği tarihtir. 23 Nisan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi kurtuluş ve bağımsızlık davası ile ayaklanan tüm Anadolu’nun bu kutsal davayı temsil ve savunması için oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. Gücünü milletten alan Atatürk’ün öncülüğünde açılan TBMM, Milli Mücadele’nin yönetildiği, Cumhuriyet’in ilan edildiği temsil merkezidir. 23 Nisan’da Türk milletinin kaderi değişti” dedi.

ATATÜRK KADAR ÇOCUKLARI ÖNEMSEYEN LİDER YOK

Atatürk’ün 23 Nisan gününü çocuklara ‘bayram’ olarak armağan etmesinin sıradan bir hadise olmadığını kaydeden Tanal, “Dünyada Büyük Önder Atatürk kadar çocuklara önem ve değer veren bir lidere rastlamak imkansızdır. 23 Nisan’ın dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olduğunu da unutmayalım. Atatürk, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, büyük sevgi ve güven duyduğu çocuklara emanet etmiştir. Nitekim Atatürk, ‘Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım, gözüm arkada kalmayacak’ demiştir” ifadelerini kullandı.

NUTUK’U YASAKLAYAN MÜDÜR SEVR’İ ARAŞTIRSIN!

“Atatürk ve silah arkadaşlarının fedakarlıklarını, hangi engelleri yerle bir ederek bu güzel vatanı bize armağan ettiklerini çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor” diyen Tanal, şöyle devam etti: “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın arifesinde hepimizi üzen, öfkelendiren bir hadise yaşandı. Mersin Çamlıyayla’da İlçe Milli Eğitim Müdürü, Atatürk’ün son padişah Vahdettin’e ilişkin sözlerini gerekçe göstererek, Nutuk’un okullarda çocuklara dağıtımını yasakladı. Tepkiler üzerine görevden alınan müdüre ve müdür gibi düşünenlere Sevr Antlaşması sürecini araştırmalarını tavsiye ediyorum. İngiliz gemisine binerek kaçan padişah Vahdettin’in onayladığı Sevr Antlaşması, Atatürk tarafından çöp sepetine gönderilmemiş olsaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden bahsediyor olmazdık. Bir an olsun Kurtuluş Savaşı sürecinde Atatürk’ün değil de Vahdettin ve etrafındakilerin hedefine ulaştığını düşünelim. Sevr uygulandığında İç Anadolu’ya sıkışmış, esir alınmış bir millet olacaktık. Korkaklığı cesarete tercih eden Vahdettin yüzünden İstanbul, Trakya ve Boğazlar emperyalist devletlerin kontrolüne geçecekti. İzmir ve Ege, Yunanistan’a teslim edilecekti. Ege bir Yunan denizi olacaktı. Kendi topraklarımızda Ermenistan devleti kurulacaktı. Askeri gücümüz olmayacaktı. Kendi bütçemize yabancılar karar verecekti. Devlet izinsiz çivi bile çakamaz duruma gelecekti. Anadolu’da üretim diye bir şey olmayacaktı. Azınlıkların kuracağı bütün yapılar, devlet otoritesinin dışında olacaktı. Ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Serv’e engel oldu. Nutuk’ta hakikatler, gerçekler, ihanetler, gafillikler, dost ve düşmanlar anlatılıyor. Nutuk’tan rahatsız olmak, Sevr’cilerle, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerle aynı safta yer almaktır, Milli Mücadele’yi hazmetmemektir. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bu topraklarda onurlu ve başımız dik şekilde rahatça dolaşabiliyoruz. Eğer malum müdür, engel olmaya çalıştığı Nutuk’u anlayarak okuyabilirse, Milli Mücadele’yi doğru kaynaklardan araştırabilirse, padişah Vahdettin’in tüm derdinin kendi koltuğu, Atatürk’ün derdinin ise Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığı olduğunu anlayacaktır.”

ATATÜRK’ÜN MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ

CHP’li vekil Mahmut Tanal, 23 Nisan dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm aziz şehit ve gazileri minnetle ve saygıyla andığını söyledi. Tanal, “Büyük Önder Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağız. Emanetlerini sonsuza dek yaşatacağız. Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır” diye konuştu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR