CHP’den Traktör Haczini Durduracak Teklif

Kredi borçları gerekçesiyle çiftçinin elindeki traktörünü haczedip götürmek, bir Türkiye klasiği haline geldi. CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, traktör haczinin engellenmesi amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin traktör ve diğer tarım araç gereçlerinin haczedilmesini engellemek amacıyla Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Tanal’ın hazırladığı teklifle, çiftçilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlardan olan traktör haczi ve diğer tarım araç ve gereçlerinin haczinin mümkün olamayacağının yasayla güvence altına alınması hedefleniyor.

MALİYETLERLE BELİ BÜKÜLEN ÇİFÇİ TARIMI BIRAKIYOR

CHP’li vekilin imzasını taşıyan 2004 sayılı İcra İflas Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sorunların günden güne arttığı ve içinden çıkılması zor bir hale dönüştüğü belirtildi. Artan mazot ve gübre fiyatlarının, kuraklık ve su sorunu gibi birçok sorunun tarım sektörünü sekteye uğrattığının altı çizildi.
Stratejik sektörler arasında ilk sıralarda yer alan tarımın tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını ile öneminin daha net anlaşıldığının vurgulandığı gerekçede, “Ekonomik nedenler sebebiyle son 18 yılda hem ekilen arazi büyüklüğü hem de çiftçi sayısı ciddi oranda azalmıştır. TÜİK verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, 2020 Şubat ayı itibariyle 4 milyon 157 bin kişiye geriledi. Bu da son 18 yılda 3 milyon 301 bin daha az tarım çalışanı anlamına gelmektedir. Tüm bu veriler tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının yüzde 44 azaldığı gibi acı bir gerçeği ortaya koymaktadır” denildi.

ÇİFTÇİ DESTEKLENECEĞİNE TRAKTÖRÜ HACZEDİLİYOR

Ülkemizde tarım sektörünün durdurulamayan çöküşünün herkesçe bilindiğinin belirtildiği gerekçede, “Çiftçiler gerek susuzluk ve kuraklıkla, gerek ekonomik dar boğazla, gerekse de girdi maliyetleriyle boğuşmaktadır. Binlerce çiftçimiz bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarından dolayı icra takiplerinde borçlu sıfatıyla yer almaktadır. Haklarında icra takibi başlatılan çiftçilerimizin borçlarını ödeyebilmelerinin tek yolu olan üretim faaliyetlerine devam etmeleri destekleneceğine, bir de traktörlerine haciz işlemi uygulanıp ellerinden alınmaya çalışılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

YASADA ‘TRAKTÖR’ GEÇMİYOR DİYE FIRSATÇILIK YAPILIYOR

İcra İflas Kanunu’nun 82. maddesinin 4. fıkrasında ‘haczedilemeyen mallar’ başlığının yer aldığının hatırlatıldığı gerekçede, söz konusu maddede “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri… haczedilemez” denildiği dile getirildi.

Gerekçede, “Bu maddeden de anlaşılacağı üzere çiftçilerin borçları dolayısıyla arazileri, çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklentileri ve zirai aletleri kanun tarafından haczi mümkün olmayan mallar arasında sayılmıştır” bilgisi verilerek, “Fakat uygulamada çiftçilerimizin borçları sebebiyle üzerlerine kayıtlı bulunan traktörlerine haciz işlemi uygulanıp ellerinden alınmaya çalışılmaktadır. Kanun çiftçinin zirai aletleri ve nakil vasıtaları haczedilemez dese de madde de ‘traktör’ tabirinin yer almamasını, kanun boşluğu olarak değerlendiren alacaklılar ve icra daireleri, çiftçilerin üzerlerine kayıtlı traktörlerine haciz işlemi uygulamaktadır” şeklinde devam edildi.

YARGITAY KARARLARI ÇİFTÇİ LEHİNE

Yargıtay tarafından bu konuda çiftçiler lehine verilen birçok kararın mevcut olduğunun anlatıldığı gerekçede, Yargıtay’ca verilen kararlarda özetle; “traktör her ne kadar kanunda haczedilemeyen mallar arasında açıkça sayılmasa da, traktör ve eklentileri İİK Madde 82/4’de bahsedilen kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan çift hayvanları ve nakil vasıtaları kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, traktörün günümüz teknolojisinde tarım için en önemli araçların başında geldiği ve haczinin mümkün olmadığı” vurgulandığına dikkat çekildi.

TRAKTÖR VE TRAKTÖR EKLENTİLERİ YASAL GÜVENCEYE KAVUŞMALI

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde şöyle devam edildi:

“Traktör çiftçi için yalnızca fiziki kolaylık sağlamak değil aynı zamanda zamandan tasarruf etmesine, metrekare başına alınan verimin artmasında ve diğer birçok konuda çiftçi için zaruri bir ihtiyaçtır. Çiftçilerin traktörlerinin ve eklentilerinin, kanunda haczedilemeyen mallar arasında açıkça sayılması ve aynı zamanda çiftçilerin günümüz teknolojisi ile değişen diğer tarım araç ve gereçlerinin kanunda açıkça haczedilemeyeceği belirtilmeli ve çiftçilerimiz aleyhine başlatılmış icra takiplerinde çiftçilerin traktörleri üzerindeki hacizler ivedilikle kaldırılıp mağduriyetler giderilmelidir.

Borcu bulunan çiftçilerimize gerekli desteğin verilmesi ve başlangıç olarak tarımda kullandıkları başta traktör ve eklentileri olmak üzere tüm tarım aletleri ve vasıtaları haczedilemeyen mallar olarak kanunda açıkça sayılmalıdır.”

Teklifin gerekçesinde, İcra İflas Kanunu’nda “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri haczedilemez” şeklindeki hükmün değiştirilerek, muğlaklığın giderilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, ilgili fıkranın “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve traktör ve eklentileri, nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve her türlü ziraat araç ve gereçleri haczedilemez.” şeklinde düzenlenerek, çiftçilerin traktörü, traktörün eklentileri ve diğer tarım aletlerinin kanunla açıkça güvence altına alınması gerektiği belirtildi.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
996AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR