Ankara Valiliği’nin “Barınamıyoruz” Eylemi Yasağına Tepki

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, Ankara Valiliği’nin “Barınamıyoruz” eylemini yasaklamasına ve polisin müdahalesine sert tepki gösterdi.

Şikayeti üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Ankara Valiliği’nin avukatlara müdahalesini “hak ihlali” saydığını hatırlatan Tanal, yanlışta ısrar edildiğini, suç işlendiğini kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Ankara Valiliği’nin Başkent’teki öğrencilerin “Barınamıyoruz” eylemini, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17’nci ve 22’nci maddelerine dayandırarak yasaklamasına ve polisin öğrencilere müdahalesine sert tepki gösterdi.

TANAL O KARARI HATIRLATTI: SUÇLU BULUNDUN ANKARA VALİLİĞİ!

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Tanal, başvurusu üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’nun, “Çoklu baro” düzenlemesine karşı yürüyen baro başkanlarının Ankara’ya girişlerinin engellenmesine ilişkin, “toplantı ve ifadeyi açıklama özgürlüğünün” ihlal edildiğine karar verdiğini, Ombudsmanlık’ın barışçıl gösterilerde orantısız ve yersiz güç kullanımıyla ilgili emsal teşkil eden bir karara imza attığını hatırlatarak, “Ankara Valiliği hala yanlışta ısrar ediyor! Şikayetimiz üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu, Ankara’da baro başkanlarının Savunma Yürüyüşü’ne müdahalenizi “hak ihlali” saydı. Yani ‘suçlu’ bulundun Ankara Valiliği!” ifadelerini kullandı.

BIRAKIN GENÇLER DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANSIN

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararında, “Açık bir şiddet veya şiddet çağrısı içermedikçe ve barışçıl niteliklerini korudukları sürece, kamu otoritelerince protesto gösterilerine müdahale edilmemesi” gerektiğinin kaydedildiğini anımsatan Tanal, “Buna rağmen Ankara Valiliği kalkmış, barışçıl Barınamıyoruz eylemini yasaklıyor. ‘İzin vermeyiz, müdahale ederiz’ tehditleri savuruyor! Artık yeter ülkemizde demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine yönelik müdahaleniz! Bırakın da gençler demokratik, barışçıl protesto düzenleme haklarını kullansınlar” tepkisini dile getirdi.

SUÇ İŞLENİYOR

Polisin öğrencilere sert müdahalesi sonrası ise Tanal, öğrencilerin paylaştığı videoyu alıntılarken, Ombudsmanlık’ın avukatların Ankara’ya girişinin engellenmesinin hukuka, kanuna ve anayasaya aykırı olduğu yönündeki kararını tekrar hatırlatarak, “Lütfen bu kararları içselleştirelim. Hukuka uymaya davet ediyorum. Suç işleniyor” değerlendirmesini yaptı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR