Urfa’nın Göz Yaşartan ‘Şanlı’ Kurtuluş Destanı!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, memleketi Şanlıurfa’nın kurtuluşunun 101. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, dedelerinin destansı mücadelesini her dinlediğinde gözlerinin yaşardığını belirtti. Tanal açıklamasında, Urfa’nın düşmandan temizlenmesine ön ayak olan Atatürk’le ilgili detaylar yer aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Topyekün harekete geçerek Fransız kuvvetlerini 11 Nisan 1920’de kovan Şanlıurfalıların destansı mücadelesini anlatan Tanal, Şanlıurfa’nın giderek ağırlaşan sorunlarına da değindi.

NE ZAMAN DİNLESEM GÖZLERİM DOLAR

Aslen Şanlıurfalı olan CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal’ın açıklaması şöyle:

“Düşmana, namerde boyun eğmeyen Şanlıurfa halkı, bundan 101 yıl önce tarih sayfasına unutulmaz bir destan yazdı.

Şanlıurfa’nın bir evladı olarak, ne zaman dedelerimizin Fransız işgaline karşı verdiği mücadeleyi dinlesem, o günleri anlatan eserleri okusam gözlerim dolar.

Hatırlatmak gerekir ki, İngilizlerin 1919 yılında işgal ettiği, sonrasında Fransızları yerleştirdiği Şanlıurfa’nın bağımsızlık mücadelesinin fitili, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Urfa Müftüsü ve eşrafına çektiği telgrafla ateşlenmiştir. Atatürk’ün ‘Milli örgütlenişi genişletin.

Her türlü haksızlığı, protesto ve icabında fiilen reddedin’ talimatı ve akabindeki desteği halkı cesaretlendirmiştir.

İŞGALCİLER AYAKLARA KAPANARAK URFA’DAN ATILDI

Fransız askerlerinin kadınların bulunduğu Vezir Hamamı’na girmeleri, bardağı taşıran son damla olmuştur. Bayrağı, toprağı, kutsalları için kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla askeriyle, siviliyle bir araya gelen Urfa halkı, bu kadim şehri Fransızlara dar etmiştir.

İşgalci emperyalist güçler, esaret altına almaya çalıştıkları, halkına boyun eğdirmeye uğraştıkları Urfa’dan ayaklara kapanarak, esir alınarak, aman dileyerek atılmıştır.

Urfa’mıza ‘Şanlı’ unvanı, gelişigüzel verilmemiştir. Büyük Önder Atatürk’ün emriyle harekete geçen dedelerimiz, büyük bedeller ödeyerek, yokluk içerisinde eşine az rastlanır fedakarlıklar göstererek doğup büyüdüğümüz toprakları kurtarmıştır.

URFA’NIN ZAFERİ MİLLİ MÜCADELE’NİN İLHAM KAYNAĞI

Şanlıurfa’nın her karış toprağında şehitlerimizin kanı vardır.

Şanlıurfa’nın Kurtuluş Savaşı sürecindeki kutlu zaferi, canla başla mücadelenin verildiği yurdun her noktasında ilham kaynağı olmuştur.

96’ncı kurtuluş yıl dönümüne sayılı günler kala Şanlıurfa’mıza İstiklal Madalyası verilmesi münasebetiyle CHP grubumuz adına Meclis’te yaptığım konuşmada da vurgulamıştım. Şanlıurfa halkı, kendi imkânlarıyla, canıyla, kanıyla, malıyla görülmemiş bir kurtuluş mücadelesi vererek kendi özgürlüğünü kazandı ve Milli Mücadele ruhu tüm yurtta güçlenerek tarihin seyrini değiştirdi.

Şanlıurfa, dünya uygarlık tarihinin yeniden yazılmasına neden olan Göbeklitepe’dir. Bu nedenle Şanlıurfa, dil, din, ırk ayrımının yapılmadığı hoşgörünün merkezidir.

URFALILARIN HAKKINI SAVUNUNCA AK PARTİLİLER SUSTURMAYA ÇALIŞTI

Meclis’teki söz konusu konuşmamda ayrıca, Şanlıurfa’nın yoksullukla, işsizlikle boğuştuğuna, hastane ve doktor eksikliğiyle, kalitesiz eğitimle perişan olduğuna dikkat çekmiştim.

7-8 saati bulan elektrik kesintilerinin Şanlıurfa halkını canından bezdirdiğinin altını çizmiştim. Hemşerilerimin mağduriyetine rağmen Şanlıurfa’nın herhangi bir plan ve proje üretilmeyen bir şehir olduğunu belirtmiştim.

Ak Parti sıralarına dönerek, ‘Urfa’nın elektriği, yolu, sağlığı, eğitimle de ilgilenin’ çağrısında bulunmuştum.

Kürsüde Şanlıurfalıların mağduriyetinden bahsetmemden, hak ve menfaatlerini savunmamdan rahatsız olan Ak Parti milletvekilleri ise koro halinde bana laf atarak susturmaya çalışmışlardı.

Ak Parti iktidarı, çağrıma kulak tıkarken, aradan geçen yıllar içinde Şanlıurfa’da her şey daha da kötüleşti. DEDAŞ ve TİGEM sorununu tüm dünya öğrendi. Şanlıurfa’nın yolları berbat halde. Temiz içme suyu yok. Çiftçi perişan, esnaf perişan, halk perişan…

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da gençler iş bulamıyor. Torpil, kayırmacılık almış başını gidiyor.

Başka şehirlere karın tokluğuna çalışmaya giden mevsimlik tarım işçileri, yollarda can veriyor.

Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesiyle ilgili kürsüde yaptığım konuşmada da söylediğim gibi, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Şanlıurfa’yı hak ettiği noktaya getireceğiz.

RUHLARI ŞAD OLSUN

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü vesilesiyle cesaretlendirici telgraf mesajlarıyla, verdiği talimatlarla, gönderdiği milli kuvvetlerle Şanlıurfa’nın düşmandan temizlenmesine ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere ‘12’ler’ olarak bilinen Şanlıurfa’nın kahramanlarını, Yüzbaşı Ali Saip Bey’i, topraklarını, kutsallarını alçaklara çiğnetmeyen tüm Urfalıları, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle, saygıyla ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR