Tortum Şelalesi’ne Özelleştirme Darbesi Meclis Gündemine Taşındı

Hidroelektrik santrali özelleştirmesi sonrası suyu kesilen dünyanın sayılı şelalelerinden Tortum Şelalesi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! CHP’li vekil Mahmut Tanal, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, 3 bakana soru önergesi yöneltti.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, hidroelektrik santrali özelleştirmesi sonrası suyu kesilen Erzurum’un dünyaca ünlü Tortum Şelalesi’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ayrı ayrı cevaplandırması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, önerge metninde, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne aday gösterilen Erzurum’daki Tortum Şelalesi’nin, 48 metre yüksekliğiyle Asya ve Avrupa’nın en yüksek şelalesi, dünyanın ise üçüncü yüksek şelalesi konumunda olduğunu hatırlattı.

Tanal ayrıca Tortum Şelalesi’nin oluşumu açısından dünyanın ikinci önemli şelalesi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin önemli doğal miraslarından birisi olan Tortum Şelalesi’nin, “özelleştirme kurbanı olduğu” yönünde basında çıkan haberlerin kamuoyunda infiale yol açtığının altını çizen Tanal, özelleştirme kapsamında Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’ne ait Tortum Hidroelektrik Santrali’nin işletme hakkının devredildiği özel firmanın, “Saniyede 3 metre küp su bırakılması gereken Tortum Şelalesi’nin suyunu kestiği, susuz kalan şalede doğal hayat tehlikeye girerken, travertenlerin de dökülmeye başladığı” şeklinde haberlerin medya organlarında yer aldığını anımsattı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ile Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye özelleştirme sonucu Tortum Hidroelektrik Santrali’nin işletme hakkının verildiği özel firmanın, saniyede 3 metreküp yerine sadece yarım metreküp su bıraktığı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

CHP’li vekil, her iki bakana “Tortum Hidroelektrik Santrali’ni işleten özel firmanın, Tortum Şelalesi’ne gelen suyu kestiği, azalttığı, şelaleye yeterli suyu bırakmadığı yönünde sizlere ulaşan şikayet, ihbar var mıdır? Şayet varsa şikayet ve ihbarlar doğrultusunda ne tür bir işlem yapılmıştır?” sorusunu yöneltti.

Tortum Hidroelektrik Santrali’ni işleten özel firmanın, insanlığın ortak mirası Tortum Şelalesi’ne gelen suyu kestiği, azalttığı iddiaları üzerine soruşturma başlatılıp başlatılmadığını soran Tanal, devamında “Şayet soruşturma başlatıldıysa Tortum Şelalesi’ne akan suyun kesildiği, azaltıldığı, şelaleye yeterli suyun bırakılmadığı tespit edilmiş midir? Şayet tespit edilmişse ilgili firmaya ne tür bir yaptırım uygulanmıştır ya da uygulanacaktır?” diye sordu.

Tortum Şelalesi’ne saniyede 3 metreküp su bırakılması konusunda mahkeme kararını soran Tanal, mahkeme kararına uymayan özel firma hakkında hangi adımların atılacağına ilişkin bilgi talep etti.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HANGİ ADIMLARI ATACAK?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ise Tortum Şelalesi’ne yeterli su bırakmadığı için şelalenin doğal yapısının bozulduğu, travertenlerin dökülmeye başlandığı yönünde Bakanlığa yapılan ihbar ve şikayetleri, bu ihbar ve şikayetler doğrultusunda yapılan işlemleri sordu.

Tanal, Bakan Ersoy’a şu soruları yöneltti:

– Tortum Hidroelektrik Santrali’ni işleten özel firmanın, akan suyu kesmesi, azaltması nedeniyle Tortum Şelalesi ve çevresinde oluşan tahribat konusunda gerekli incelemeler yapılacak mıdır?

– İnsanlığın ortak mirası olan, ülkemizin tanıtımı ve turizmi açısından önemli bir potansiyeli bulunan Tortum Şelalesi’nin, hidroelektrik santralinin özelleştirilmesinin kurbanı olmaması, korunması için ilgili kurumlarla temasa geçilecek midir?

– Elektrik üretimi için yeterli suyun bırakılmadığı Tortum Şelalesi’nin yok olmaması, daha fazla zarar görmemesi konusunda Bakanlığınız ne tür adımlar atacaktır?

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR