TMO’nun Akçakoca Fındık Alım Merkezi’nin Kapatılması Meclis’e Taşındı

Toprak Mahsulleri Ofisi, kaliteli fındığın ana vatanı Düzce Akçakoca’daki fındık alım merkezini kapattı. Bu karar Akçakoca’da büyük bir depo kiralayan İtalyan çikolata ve fındık devi Ferrero’ya yaradı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li vekil Mahmut Tanal, TMO’nun Akçakoca’dan çekilmesinin zihinlerde soru işareti bıraktığını belirterek, İtalyan Ferrero’nun istediği gibi at koşturacağını söyledi.

Kaliteli fındığıyla dikkat çeken ve Türkiye’de fındığın önde gelen üretim merkezlerinden biri olan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, Toprak Mahsulleri Ofisi şaşkınlığı yaşanıyor.
TMO, sürpriz bir hamleyle Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararı aldı.

TANAL KONUYU MECLİS’E TAŞIDI: BAKANIN BİLGİSİ VAR MI?

Düzce’nin fahri vekili olarak bilinen CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Akçakocalı fındık üreticilerinin mağduriyetine yol açacağı gerekçesiyle söz konusu kararı Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararı almasının gerekçesini sordu. Tanal, söz konusu kararın Bakanlığın bilgisi dahilinde alınıp alınmadığına ilişkin bilgi talep etti. CHP’li vekil, fındık alım merkezini kapatma kararı gözden geçirilip geçirilmeyeceğini sordu.

Bakan Pakdemirli’ye “Fındık Alım Merkezi’nin kapatılması, Akçakocalı üreticilerinin özel firmaların, fındık kartellerinin insafına terkedilmesi anlamına gelmiyor mu?” sorusunu yönelten Tanal, devamında “Akçakoca ilçesinde fındık üreten yurttaşlarımızın mağdur olmaması adına gerekli adımlar atılacak mıdır?” diye sordu. Tanal, Akçakoca’da yıllık üretilen fındık miktarı, ve TMO’nun Akçakocalı üreticilerden aldığı fındık miktarına ilişkin ise bilgi talep etti.

TMO MEYDANI İTALYAN DEVİ FERREFO’YA BIRAKTI!

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP’li vekil Mahmut Tanal, TMO’yu yanlıştan dönmeye davet etti.

İtalyan çikolata ve fındık devi Ferrero firmasının Akçakoca’da büyük bir depo kiralayarak üreticiden fındık satın aldığını aktaran Tanal, Toprak Mahsulleri’nin Akçakoca’daki fındık piyasasından çekilmesinin zihinlerde soru işaretleri oluşturduğunu belirterek, “Şu an Ferrero’nun depoları ağzına kadar fındık dolu. Firma, ucuzluk konusunda fırsat kolluyor. Ferrero, sonuçta yüksek kar amacı güden uluslararası bir şirket. İstediği şekilde fiyat belirliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de Akçakoca’daki fındık alım merkezini kapatması, Ferrero firmasının elini daha da güçlendirdi. Deyim yerindeyse Ferrero ve diğer özel şirketler, Akçakoca’da istedikleri gibi at koşturacak. Devlet, Akçakocalı üreticileri, fındık kartellerinin insafına terk etti. Akçakoca İlçe Başkanımız Sayın Tuğrul Abanoz’un ifade ettiği gibi Akçakocalılar traktör tepesinde fındığını Sakarya’ya TMO fındık alım merkezine götüremeyeceğine göre, mecburen mahsulünü ilçede ucuz fiyattan özel firmalara satacak. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin bu işe el atmasını bekliyoruz” dedi.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR