Tanal, Şanlıurfa’nın Sorunları İçin Rapor Hazırladı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın, Şanlıurfa’nın sorunlarıyla ilgili hazırladığı raporda, mevsimlik tarım işçisi olarak başka şehirlere giden çok sayıda Şanlıurfalı öğrencinin, 17-18 Haziran’daki YKS sınavına giremeyeceğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca ülkelerindeki iç savaş gerekçesiyle Şanlıurfa’ya gelen Suriyeli şahısların, uyuşturucu ticaretinde yerli zehir tacirleriyle yarışır hale geldiğine vurgu yapıldı. “Suriye uyruklu kişiler, Suriye sınırından uyuşturucu maddeleri getirip, Şanlıurfa ilimizde ticaretini yapmaktadır. Söz konusu zehir taciri Suriyeli şahıslar, kurdukları Whatsapp gruplarında birbirleriyle iletişim halindedirler” bilgisi aktarıldı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa ilinin sorunlarıyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Tanal, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, söz konusu raporu kamuoyuyla paylaştı.

Tanal’ın imzasını taşıyan rapor, “İşsizlik sorunu”, “İstihdam sorunu”, “Torpil ve kayırmacılık sorunu”, “Mevsimlik tarım işçiliği sorunu”, “Elektrik sorunu”, “Tarımda DEDAŞ sorunu”, “Sağlık sorunu”, “Ulaşım sorunu”, “Eğitim”, “Temiz içme suyu sorunu”, “Suriyeli sorunu”, “Turizm / tanıtım sorunu”, “Çevre sorunu”, “Alt yapı / çöp toplama / kanalizasyon sorunu”, “Tarımsal sulama sorunu”, “Şanlıurfa’da tarım ve hayvancılık bitiriliyor”, “TİGEM hayvan cezaevi”, “Uyuşturucu sorunu”, “Afete hazırlık sorunu”, “İş bilmez yöneticiler sorunu”, “Şanlıurfa’daki yatırımcıların yaşadığı sorunlar” başlıklarından oluşuyor.

MEVSİMLİK İŞÇİ ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREMİYOR

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın hazırladığı raporda, mevsimlik tarım işçiliğinin, GAP’ın başkenti Şanlıurfa’nın kanayan yarası olduğuna dikkat çekildi. Raporunda, mevsimlik tarım işçiliği için ailesiyle birlikte başka kentte bulunması nedeniyle üniversite sınavına giremeyecek olan Şanlıurfalı kız öğrencinin kendisine attığı mesaja yer veren Tanal, mevsimlik tarım işçisi olarak başka şehirlerde tarlada, bağ-bahçede çalışan çok sayıda Şanlıurfalı öğrencinin, 17-18 Haziran’da gerçekleşecek olan YKS sınavına giremeyeceğini aktararak, bunun Türkiye açısından utanç verici bir durum olduğunu vurguladı.

UYUŞTURUCU KULLANIMI KÖYLERE KADAR İNDİ

Tanal’ın ilgili raporunda, Şanlıurfa’daki uyuşturucu sorununa da genişçe yer verildi. Uyuşturucu baronlarının ülkenin her köşesinde cirit attıkları gibi Şanlıurfa’da da gençleri, çocukları zehirlediğine işaret edilen raporda, “Daha önceleri sosyal medya üzerinden paylaştığımız fotoğraflardan görüleceği üzere de rögarın içinde dahi uyuşturucu içilmektedir. Genç nüfus oranıyla Türkiye’de ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da gençler, uyuşturucu tehdidi altındadır” değerlendirmesi yapıldı.

Şanlıurfa’da uyuşturucu madde kullanımının kırsala, köylere kadar indiğinin anlatıldığı raporda, Şanlıurfalı gençlerin, Şanlıurfalı çocukların uyuşturucu bataklığına sürüklendiği belirtildi.

HASARLI BİNALARI MESKEN EDİNDİLER

Şanlıurfa’da depremde hasar görüp boşaltılan binaların uyuşturucu tacirlerince, uyuşturucu kullananlarca mesken haline getirildiğinin aktarıldığı raporda, “Örneğin Haliliye Paşabağı Mahallesi’nde Korukent Sitesi, ağır hasarlı boşaltılmış binalar, uyuşturucu madde ticareti yapanların, uyuşturucu madde kullananların meskeni haline gelmiştir. Bu mahalleye kolay kolay kimse girememektedir. Torbacı olarak nitelendirilen zehir tacirleri, uyuşturucu maddeyi küçük yaştaki çocuklara kadar satmaktadır. Maddeye ulaşamayan çocuklar, hırsızlık yapmaya teşvik edilmektedir. Küçük yaştaki çocuklar, maddeye erişim için ağır hasarlı binalara girip, çıkardıkları eşyaları hurdacılara satmaktadır. Yine Eyyübiye Dedeosman Mahallesi, ne yazık ki uyuşturucuyla anılan bir mahalleye dönüşmüştür” bilgisi verildi.

SURİYELİLER YERLİ ZEHİR TACİRLERİYLE YARIŞIYOR

Ülkelerindeki iç savaş gerekçesiyle Şanlıurfa’ya gelen Suriyeli şahısların, uyuşturucu ticaretinde yerli zehir tacirleriyle yarışır hale geldiğinin vurgulandığı raporda, şöyle devam edildi:

“Suriye uyruklu kişiler, Suriye sınırından uyuşturucu maddeleri getirip, Şanlıurfa ilimizde ticaretini yapmaktadır. Söz konusu zehir taciri Suriyeli şahıslar, kurdukları Whatsapp gruplarında birbirleriyle iletişim halindedirler.

Şanlıurfa’da çocukları, gençleri zehirleyen uyuşturucu tacirleriyle etkin şekilde mücadele edilmelidir. Şanlıurfalı çocukları, gençleri spora yönlendirerek uyuşturucu tehdidine karşı korumamız gerekmektedir.

Bu kapsamda Şanlıurfaspor başta olmak üzere bütün amatör kulüplerin semt sahaları oluşturarak, gençleri spora teşvik etmeleri önemli bir vazifedir.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR