Tanal Batman İçin Bakanları Önerge Yağmuruna Tuttu

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, CHP Genel Merkezi’nin oluşturduğu Doğu Masası’nın çalışmaları kapsamında PM Üyeleri Nevaf Bilek ile Ayça Taşkent’le birlikte ziyaret ettiği, CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar ve il teşkilat mensupları eşliğinde saha çalışması yürüttüğü Batman merkez ve ilçelerinin sorunlarına ilişkin bakanları soru önergesi yağmuruna tuttu.

TEKSTİL KENT ESNAFININ ELEKTRİK ÇİLESİ

Tanal, Batman Tekstil Kent Sitesi esnafının mağduriyetine yönelik TBMM Başkanlığı’na çok sayıda soru önergesi sundu. CHP’li vekil, Batman Tekstil Kent Sitesi’nde sık sık elektrik kesintisinin meydana geldiğini hatırlatarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a rutin bir hal alan elektrik kesintilerinden dolayı zarara uğrayan Batman Tekstil Kent Sitesi sakini üreticilerin mağduriyetinin nasıl giderileceğini, yerleşkede elektrik altyapısının güçlendirilmesi yönünde herhangi bir çalışma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.

DOĞALGAZ GÜVENCE BEDELİ YÜKSEK

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, her iki bakana ayrıca Batman Tekstil Kent yerleşkesinde doğalgaz aboneliğine başvuran işletme sahiplerinden talep edilen yüksek meblağlı depozito, güvence bedeli konusundaki şikayetleri sordu. Tanal, Bakan Dönmez ile Bakan Varank’a “Devletin istihdam sağlayan, üretim yapan işverenin önündeki engelleri kaldırması gerekirken, Batman Tekstil Kent Sitesi sakinlerinden istenen yüksek meblağlı doğalgaz güvence bedeli Anayasamıza aykırı değil midir?” sorusunu yöneltti.

TEKSTİL KENT’İN ALTYAPI SORUNU

Batman Tekstil Kent Sitesi’nde yanlış atık su borusu tercihinin, pis ve kirli suların tahliyesi esnasında mağduriyete yol açtığı iddiaları konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan bilgi talep eden Tanal, Batman Tekstil Kent Sitesi etrafında aydınlatma sisteminin yeterli düzeyde olmadığı iddiasını ise hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu.

GÜVENLİK ZAFİYETİ SORUSU

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Batman Tekstil Kent Sitesi’nde ve Site etrafındaki güvenlik sorununa ilişkin ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu muhatap aldı. Güvenlik tedbirlerinin yeterli düzeyde olmadığı, güvenlik zafiyeti yaşandığı, uyuşturucu satıcılarının Batman Tekstil Kent yerleşkesi etrafını mesken tuttuğu yönünde Bakanlığa iletilen şikayetleri Soylu’ya soran Tanal, “Batman Tekstil Kent Sitesi’ne yönelik güvenlik tedbirleri gözden geçirilecek midir?” diye sordu.

Tanal ayrıca Soylu’ya, Batman Tekstil Kent yerleşkesi etrafında aydınlatma sisteminin yetersiz oluşunun akşam saatlerinde güvenliği olumsuz etkilemesi nedeniyle ilgili kurumlarla temasa geçilip geçilmeyeceği sordu.

SASON-MUŞ KARAYOLU PROJESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan Batman ve Muş illerini birbirine bağlayacak olan Sason – Muş Karayolu projesinin hangi aşamada olduğu yönünde bilgi talep eden Tanal, bir diğer soru önergesinde muhatap aldığı Bakan Karaismailoğlu’na Kozluk İlçesi’ne bağlı Yanıkkaya Köyü’nün ulaşım/yol sorununa ilişkin sorular yöneltti.

BATMANLILAR SAĞLIĞA ERİŞEMİYOR

CHP’li vekil Tanal, Sason Devlet Hastanesi’ndeki doktor, hemşire, sağlık personeli yetersizliği, tıbbi cihaz eksikliğine ilişkin de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bilgi talep etti.

İÇME SUYU, EĞİTİM SIKINTISI

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı köylerdeki içme suyu sıkıntısına yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a peş peşe sorular yönelten Tanal, Batman’daki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde eğitim gören ve zorunlu staj kapsamında staj yapan öğrencilere hak ettikleri staj ücretlerinin ne zaman ödeneceğini sordu.

KORUCULARIN ÖZLÜK HAKLARI

Batman il genelinde görev yapan güvenlik korucularının, gönüllü köy korucularının yaşadıkları sıkıntıları yaşadıkları sıkıntıları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya aktaran CHP’li Tanal, korucuların maaş, özlük hakları, emeklilik gibi konularda mağduriyetlerinin giderilip giderilmeyeceğini sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR