Şanlıurfa Suya Hasret!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, memleketi Şanlıurfa’nın su sorununu gündeme getirdi. Tanal, iktidarın ve Ak Parti’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin görevini yapmadığını, DEDAŞ ve sulama birliklerinin vatandaşı cezalandırdığını söyledi.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, memleketi Şanlıurfa’nın su sorununu gündeme getirdi. Tanal, iktidarın ve Ak Parti’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin görevini yapmadığını, DEDAŞ ve sulama birliklerinin vatandaşı cezalandırdığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yeryüzünde su kaynaklarının giderek azaldığını belirterek, “Su hayattır, yaşamın olmazsa olmazıdır. Su sadece insanlar için değil, tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Suyun bitmesi, hayatın bitmesi anlamına gelir. Küresel ısınmanın da etkisiyle dünyanın en büyük sorunu, su kaynaklarının hızla tükenmesidir. Su yokluğu tehdidine karşı insanlığın birlikte hareket etmesi gerekir. Dünya ülkeleri, Covid-19’dan ders çıkarmalıdır. Doğaya müdahale etmekten vazgeçmeliyiz. Kısıtlı su kaynaklarını gözümüz gibi korumalıyız. Su kaynaklarını çoğaltmaya yönelik de elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

TÜRKİYE ‘SU AZLIĞI ÇEKEN ÜLKE’ KATEGORİSİNDE

Temiz suyun temel insan hakkı olduğunu belirten Tanal, “Suyu aynı zamanda yaşam hakkı çerçevesinde değerlendirmeliyiz. Su insan ve çevre sağlığı için yaşamsal öneme sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56. Maddesi, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu öngörmektedir. Türkiye’nin su yönetim politikalarını da gözden geçirmeliyiz. Unutmayalım ki Türkiye, ‘su azlığı çeken ülkeler’ kategorisinde yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFALILAR SUYA HASRET

Merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmemeleri nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinde yurttaşların su sıkıntısı çektiğini aktaran Tanal, memleketi Şanlıurfa’yı örnek göstererek, şunları söyledi: “Şanlıurfa’nın kangrene dönüşen diğer sorunlarının başında, temiz içme suyu gelmektedir. Birçok mahallede, köyde su yok. Vatandaş kendi imkanıyla tankerlerle, traktörle çok uzak noktalardan su getiriyor. Modern olmayan yöntemlerle su kuyuları açılıyor. Pis sular kuyu sularına karışıyor. Vatandaşın sağlığı tehlikeye atılıyor. Kimi köylerde eşek sırtından eve su taşınıyor. İçme suyunun temini konusunda Ak Parti’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi görevini yapmıyor. Bir mezrada vatandaşlara su hizmeti verilmemesi nedeniyle Büyükşehir’e bağlı ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nü Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet etmiştik. Başvurumuzu değerlendiren Ombudsmanlık, mezradaki su sorununu gidermesi için gerekli olan iş ve işlemleri makul sürede yapması konusunda ŞUSKİ’ye tavsiyede bulunulmasına karar verdi. Fakat ŞUSKİ, karar doğrultusunda hareket edip mezranın su sorununu çözmüyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiye kararlarına uymayan kurum temsilcileri, TBMM Karma Komisyon bünyesinde oluşturulan Alt Komisyona çağrılıyor. Kamu Denetçiliği’nin tavsiye kararını yerine getirmeyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Meclis’e çağrıldığında kendilerine vatandaşın içme suyu ihtiyacını karşılamamalarının sebebini soracağız. Bakalım nasıl bir savunma yapacaklar.”

HAYVANLAR SUSUZLUKTAN TELEF OLUYOR

CHP’li vekil Mahmut Tanal, memleketi Şanlıurfa’da sadece içme suyu sıkıntısı yaşanmadığını vurguladı. Tanal, “Elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ, günü geçmiş borç bahanesiyle mahsulün en çok suya ihtiyaç duyduğu aylarda çiftçinin elektriğini kesiyor. Haliyle tarladaki buğday, pamuk, mısır, ekili, dikili ne varsa kuruyor. Yine elektriğe bağlı su kuyuları çalışmadığı için hayvanlar susuz kalıyor. Suya erişemeyen hayvanlar telef oluyor. Şanlıurfa’da sulama birlikleri de vatandaşı mağdur ediyor. 19 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti, GAP’ı tamamlamış olsaydı, GAP kapsamında sulama mekanizmasını hayata geçirmiş olsaydı çiftinin sulama çilesi sona erecekti” diye konuştu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR