Sağlık Yönetimi Mezunlarının Atama Sorunu Meclis Gündeminde

CHP’li Vekil Mahmut Tanal, Sağlık Yönetimi Bölümü mezunları ile Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü mezunlarının istihdam sorununu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Sağlık Yönetimi Bölümü mezunları ile Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü mezunlarının istihdam sorununu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

SAĞLIK YÖNETİMİNİN ÖNEMİ

CHP’li Vekil, önerge metninde, üniversitelerin Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği programlarından mezun olan gençlerin, sağlık kurumlarının ve hastanelerin idari, mali ve teknik hizmetlerini yürütmek ve yönetmek, sağlık hizmetlerinin üretim süreçlerinde yer almasını sağlamak, sağlık hizmetlerinin kanıta dayalı yönetilme becerisini artırarak, hizmetlerin verimliliğinin ve etkinliğinin yükseltilmesi, sağlık hizmetlerinin bilimsel ve profesyonel yönetim düzeyinin geliştirmesi amacıyla istihdam edilmeleri gerektiğini kaydetti.

ATAMA KONUSUNDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMA VAR MI?

Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği programlarından mezun olup, bölümüne uygun kadroda istihdam edilen kişi sayısı hakkında bilgi talep eden Tanal, “Bu bölümlerden mezun olup atama bekleyen kişi sayısı kaçtır? Bu programlardan mezun olanların atanmasına ve istihdamına ilişkin tarafınızca yürütülen çalışmalar nelerdir? Yeni dönemde Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği programlarından mezun olanlar için öngörülen atama sayısı kaçtır? Herhangi bir atama yapılması öngörülmemiş ise gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

SAĞLIK YÖNETİMİ MEZUNLARINA ÖNCELİK TANINACAK MI?

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, devamında “Sağlık kurumlarında bulunan idari pozisyonlarda Sağlık Yönetimi bölümü mezunlarına öncelik tanınmakta mıdır? Şayet istihdamda bu bölüme öncelik tanınmıyorsa sebebi nedir?” diye sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR