Pensilvanya’ya Götürülen Tarihi Eserler Meclis Gündeminde

Müzelerde korunması gereken tarihi eserlerin akıbetini araştırmayı sürdüren CHP’li vekil Mahmut Tanal, Polatlı Gordion Müzesi’nden resmi izinle Pensilvanya’ya götürülen tarihi eserlerin geri getirip getirilmediği konusunu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye’de korunması gereken tarihi eserlere ilişkin soru işaretlerinin giderilmesi için müzeleri Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Tanal, Ankara Polatlı’daki Gordion Müzesi’nden resmi izinle sergilenmek üzere ABD’nin Pensilvanya eyaletine götürülen kıymetli eserlerin geri getirilip getirilmediği konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

ORİJİNALİ PENSİLVANYA’DA, FOTOĞRAFI GORDİON’DA

Tanal önergesinde, Ankara’nın Polatlı ilçesinde kurulu bulunan Gordion Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşların, müze bölümlerini gezerken bazı eserlerin yerlerinde olmadığını, söz konusu eserlerin yerinde “Bu eser geçici olarak ABD Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nde açılan ‘Kral Midas’ın Altın Çağı’ sergisine gönderilmiştir” ifadesini içeren fotoğrafların yer aldığını fark ettiğini hatırlattı.

Tanal, bu kapsamda Polatlı Gordion Müzesi’nden ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nde açılan ‘Kral Midas’ın Altın Çağı’ sergisine gönderilen tarihi eserlerin hangileri olduğunu sordu.

CHP’li vekil, “Söz konusu eserler ne zaman ABD’ye gönderilmiştir? Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nde açılan ‘Kral Midas’ın Altın Çağı’ sergisine konulan tarihi eserler geri getirilmiş midir? Söz konusu eserlerin Türkiye’ye geri getirilme tarihleri ne zamandır?” şeklindeki sorularına yanıt aradı.

PENSİLVANYA’DAN GERİ GETİRİLMEYEN ESERLER VAR MI?

Tanal, Bakan Ersoy’a “Gordion Müzesi’nden Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’ne gönderilen ama geri getirilmeyen eserler var mıdır?” sorusunu yönelterek, devamında “Şayet varsa bu eserler hangileridir? Pensilvanya’dan sergilenme sonrası geri gönderilmeyen eserlerin, Türkiye’de ait oldukları Polatlı Gordion Müzesi’ne iadelerine ilişkin herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?” diye sordu.

BAŞKA MÜZELERDEN YURT DIŞINA GÖNDERİLEN ESERLER VAR MI?

Tanal önergesinde ayrıca, Gordion Müzesi örneğinde olduğu gibi Türkiye’deki başka müzelerden de yurt dışına sergilenmek üzere gönderilen tarihi eserlerin olup olmadığını sordu. “Şayet varsa bu eserler hangileridir ve hangi müzelerden çıkarılarak, yurt dışına gönderilmişlerdir?” sorusunu yöneltti.

Tanal, devamında sorularını şöyle sıraladı: “Türkiye’deki tarihi eserlerin sergilenmek üzere gönderildikleri yurt dışındaki kurumlar, müzeler, yerler hangileridir? Yurt dışına gönderilen eserler eksiksiz şekilde geri getirilmiş midir? Şayet getirilmediyse yabancı makamlarla iletişime geçilip, söz konusu kıymetli eserler talep edilmiş midir?”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR