Öğretmenevi Çalışanlarının Kadro Sorunu Meclis Gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, öğretmenevi çalışanlarının kadro sorununu Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Türkiye’de bulunan öğretmenevlerinde kadrosuz olarak görev yapan çalışanların sayısına ilişkin bilgi talep etti.

Tanal, önergesinde, ülkemizde bulunan öğretmenevlerinde kadrosuz olarak çalışan personellerin kadroya alınmasına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılamayacağını sordu. Tanal, devamında “Çalışma yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Yapılacak olan çalışmayla ülkemizde bulunan öğretmenevlerinde kadrosuz çalışan personellerden kaç kişi kadroya alınacaktır?” sorusunu yöneltti.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI DEĞİL Mİ?

CHP’li vekil Mahmut Tanal, ayrıca şu soruları yöneltti:

– Öğretmenevlerinde kadrosuz olarak çalışan kişilerin, kamuda taşeron firma çalışanlarına 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 113. maddesiyle tanınan kadro şartlarının tümünü taşımalarına karşın kadroya alınmamaları, Anayasamızın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmiyor mu?

– Kadrolu personellerle aynı işi yaptığı, aynı mesai ve özveriyi harcadığı halde ülkemizde bulunan öğretmenevlerinde kadrosuz çalışan personellerin kadroya alınmaması, kadrolu personellere sağlanan özlük haklarından kadrosuz personellerin mahrum bırakılması, eşit işe eşit ücretin düzenlendiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 23. maddesine ve ücrette adaletin sağlanmasının düzenlendiği Anayasamızın 55. maddesine aykırılık teşkil etmiyor mu? Bu konuda Bakanlığınız tarafından herhangi bir adım atılacak mı?

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR