Meclis Bulaşıkhanesi Hasta Ediyor!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Meclis bulaşıkhanelerindeki çalışma ortamından dolayı ciddi sağlık sorunları yaşayan, astıma yakalanan, nefes darlığı çeken personelin durumundan bahsetti. Dibi tutan dev kazanların, tencerelerin temizliği için kullanılan kimyasallara ilişkin şüphesini dile getiren Tanal, “Meclis’in bulaşıkhaneleri acilen incelenmeli” çağrısı yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, kalp ameliyatı geçiren, bel fıtığı ameliyatı olan, astıma yakalanan, nefes darlığı çeken, ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşan emekçilerin, TBMM’nin bulaşıkhanelerinde çalıştırıldığı iddiasını, soru önergesi yoluyla Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sordu. Tanal’ın sunduğu soru önergesi henüz Sentop tarafından cevaplanmadı.

BAŞLARINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU MECLİS YÖNETİMİDİR

CHP’li vekil Tanal, hastane raporlarına, doktor teşhisine rağmen görev yeri değişikliği talepleri kabul edilmeyerek, beden gücü gerektiren, yorucu bulaşıkhane bölümünde tutulmaya devam edilen Meclis emekçilerinin durumuyla ilgili açıklama yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, 15 günlük cevaplanma süresi dolan soru önergesinin yanıtsız bırakılmaması çağrısında bulunan Tanal, “Ala Beştepe Eğitim ve Sosyal Tesisleri’ni de dahil ettiğimizde Meclis’in yaklaşık 10 mutfağı var. Meclis’te bulaşıkçı olarak çalışan bazı emekçilerimizin durumu gerçekten iyi değil. Kalp ameliyatı olan, bel fıtığı ameliyatı geçiren, astıma yakalanan, sürekli doktor kontrolüne giden insanları Meclis’in en zorlu bölümünde tutmak ne kadar doğru? Bu insanların başına bir şey gelse sorumlusu Meclis yönetimidir! Ciddi sağlık sorunu olan insanların 50 kiloluk kazanları, tencereleri kaldırmaları hangi vicdana sığar?” diye sordu.

MECLİS BULAŞIKHANELERİ ACİLEN İNCELENSİN

Astıma yakalanan, astım başlangıcı teşhisi konulan, nefes darlığı çeken bulaşıkhane emekçilerinin durumundan haberdar olduğunu belirten Tanal, Meclis’in bulaşıkhanelerinin sağlığa olumsuz etkileri açısından acilen denetlenmesi ve araştırılması gerektiğini dile getirerek, “Personel sabah saat 7.30’dan itibaren bulaşıkhaneye giriyor. Aşçılar yemek yaptığı zaman dibi tutan, yanan kazanlar, tencereler, tepsiler alelacele bulaşıkhaneye getiriliyor. Bulaşıkçılar, hemen kimyasal ilaçla bu kazanları, tencereleri, tepsileri temizlemeye çalışıyor. Söz konusu kimyasal ilaçların kokusu personeli etkiliyor. Buhar çok yüksek. Çizmeler personeli koruyamıyor. Kimyasal ilaçtan dolayı personelin bacaklarında yanıklar oluşuyor. Kimyasaldan, buhardan geçilmeyen Meclis bulaşıkhanelerindeki ortamın, hastalığa, nefes darlığına yol açıp açmadığı incelemelidir. Meclis yönetimi, bulaşıkhanelerin durumu konusunda uzmanlardan destek talep etmelidir. Gerekli incelemeleri yaptırmalıdır” ifadelerini kullandı.

TANAL’IN ŞENTOP’A SUNDUĞU SORU ÖNERGESİ

– TBMM’nin Ala Beştepe Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nin mutfak bölümünde bulaşıkçı olarak görev yapan personeller arasında ameliyat geçiren, kalp ameliyatı olan, ciddi sağlık sorunları yaşayan Meclis çalışanı var mıdır? Şayet varsa söz konusu Meclis çalışanının yaşamının tehlikeye atılmaması için ne tür tedbirler alınmıştır?

– Ala Beştepe Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nde bulaşıkçı olarak görev Meclis çalışanı, geçirdiği ameliyat sonrası sağlık sorunlarına bağlı olarak, TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı’ndan görev / görev yeri değişikliği talebinde bulunmuş mudur? Şayet bulunmuşsa bu talep doğrultusunda ne tür bir işlem yapılmıştır? Ciddi sağlık sorunları yaşamasına rağmen beden gücü gerektiren, yorucu bölümde çalıştırılan emekçimizin mağduriyeti giderilecek midir?

– TBMM ana kampüsünde Halkla İlişkiler Binası alt zeminindeki Memurlar Lokantası’nda bulaşıkçı olarak görev yapan personeller arasında ameliyat geçiren, belinden ameliyat olan, ciddi sağlık sorunları yaşayan Meclis çalışanı var mıdır? Şayet varsa söz konusu Meclis çalışanının yaşamının tehlikeye atılmaması için ne tür tedbirler alınmıştır?

– Halkla İlişkiler Binası Memurlar Lokantası’nda bulaşıkçı olarak görev Meclis çalışanı, geçirdiği ameliyat sonrası sağlık sorunlarına bağlı olarak, TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı’ndan görev / görev yeri değişikliği talebinde bulunmuş mudur? Şayet bulunmuşsa bu talep doğrultusunda ne tür bir işlem yapılmıştır? Ciddi sağlık sorunları yaşamasına rağmen beden gücü gerektiren, yorucu bölümde çalıştırılan emekçimizin mağduriyeti giderilecek midir?

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR