‘İstihdamcı’ Bakanlık 2 Gün Sonra İşten Atacak!

Önceliği istihdamı korumak olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, BM Nüfus Fonu ile birlikte yürüttüğü “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında SHM’lerin Desteklenmesi” Projesi kapsamında 3 yıldır istihdam edilen onlarca kişiye fesih bildirimi yapıldı. CHP’li vekil Mahmut Tanal, proje emekçilerinin 31 Mart’ta işlerini kaybedeceğini belirterek, Bakan Selçuk’a çağrıda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile BM Nüfus Fonu ortaklığında yürütülen “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi” Projesi kapsamında istihdam edilen personele işten çıkarma yazısı gönderildi duyurdu.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tanal, 31 Mart’ta onlarca sosyolog, psikolog, tercüman, çocuk eğiticisi, öğretmen, hizmet aracısı, vaka danışmanının hizmet sözleşmesinin feshedileceğini belirtti.

Aracı firma tarafından fesih bildiriminin çalışanlara tebliğ edildiğini aktaran Tanal, göreve son verme gerekçesinin ise “proje ve hizmet sunum faaliyetinin sona ermesi” olarak belirtildiğini ifade etti.

İSTİHDAMI KORUMAKLA GÖREVLİ BAKANLIK…

Pandemi dolayısıyla işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığını hatırlatan Tanal, “İstihdamı korumak için tedbir almakla yetkili Bakanlık ise yüzlerce kişinin işini kaybetmesine yol açacak adım atıyor. Buradan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sesleniyorum. Proje bitiyor bahanesiyle insanlar işlerinden olmasın. Pandemi şartları da göz önünde bulundurularak fesih kararından vazgeçilmelidir” dedi.

BU ZORLU SÜREÇTE İŞSİZ KALMASINLAR

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında SHM’lerin Desteklenmesi” Projesi ile 19 il, 27 SHM’de istihdam edilen vaka danışmanı, psikolog, sosyolog, öğretmen, çocuk eğiticisi, tercüman ve hizmet aracılarından oluşan 177 kişinin yaklaşık 3 yıldır görevlerini sürdürdüğünü anlatan Tanal, “Bu proje kapsamında görevlendirilenlerin ekip olarak yaptığı faaliyetlerden, hizmetlerden dolayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile BM UNFPA Proje Yöneticilerinden son derece olumlu geri dönüşler alınmıştır. Buna rağmen projenin 31 Mart 2021 tarihi itibariyle biteceği çalışanlara tebliğ edilmiştir. Bakanlık, yoğun emek harcayan 177 kişiye sahip çıkmalıdır. Şehit cenazelerinde görevlendirilen, çatışmalarda yaralanan askerlere psikososyal destek veren, ailelerinin yanında olan, Sosyal Hizmet Merkezlerinde dezavantajlı çocuklara sahip çıkan SHM’lerin Desteklenmesi Projesi emekçileri, yüzüstü bırakılmamalıdır. Hafta sonları dahi görevlerinin başında olan, büyük fedakarlık örneği sergileyen 177 çalışan, bu zorlu süreçte işsiz kalmamalıdır” ifadelerini kullandı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR