Hayvanlara Kötü Muamelede Ceza Arttırılsın Talebi

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, sahipli veya sahipsiz fark etmeksizin hayvanlara kötü muamelede bulunan, hayvanların ıstırap çekmesine neden olan kişilere verilecek hapis cezasının arttırılması amacıyla TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde, Sanayi Devrimi’nin ardından toplumsal yaşamda insanların hayvanlarla olan bağının güçlendiğine, bu güçlenmenin hayvanları insanın gözünde eşya olmaktan çıkarıp hayat boyu bir yoldaş haline getirdiğine dikkat çekildi.

Medeni devletlerin çoğunun hukuksal düzlemde hayvanı eşya olmaktan çıkarıp özel bir konumlandırma sağladığına işaret edilen gerekçede, Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’yle birlikte hayvanların hukuki düzlemde bir kişilik tanınarak, hayvanların eşyalardan farklı olduğunun ortaya konulduğu belirtildi.

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Kanun teklifinin gerekçesinde, insan hakları ve hayvan haklarının birbiriyle yarışmadığı vurgulanarak, “Biri diğerinden üstün değildir. Her iki hukuk öznesinin de hukuken korunma gereği söz konusudur” denildi.

Hayvanlara yönelik kötü muamelenin, saldırıların karşılığı yaptırımların yeterince caydırıcı olmadığının altının çizildiği gerekçede, hayvanlara yönelik saldırıyı gerçekleştiren kişinin, yaptığından para cezası ile kurtulduğu, hayvan sahibinin ise duygusal çöküntüyle baş başa kaldığı ifade edildi. Hukuk yaptırımlarının, cezalandırma amacı dışında önleyici niteliğe de sahip olduğunun kaydedildiği gerekçede, “Dolayısıyla hukuka aykırı fiilin caydırıcı ve önleyici bir yaptırımı olmaması, hukuki güvenlik ortamını derinden etkileyecektir. Bu sebeple hayvanlara yapılan kötü muamelenin, saldırıların karşılığı idari para cezası olmaktan çıkarılıp yeniden düzenlenmelidir. Savcılar bu hususta re ’sen kovuşturma başlatabilmelidir” değerlendirmesi yapıldı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR