Hakan Fidan’dan ‘Türkiye-İsrail İlişkileri’ Savunması!

AKP iktidarı, Gazze’ye ölüm yağdıran İsrail’e karşı somut adım atmamakla eleştirilirken, CHP’li vekil Mahmut Tanal, Türkiye ile İsrail arasındaki ticari, diplomatik ilişkilerle ilgili olarak 3 ilgili bakana soru önergesi yöneltti.

Önergeye yanıt veren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “İsrail’le 74 yıllık bir geçmişi bulunan ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin’in haklı davası hilafına yürütülmemiştir” savunmasını yaptı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye ile Gazze’de soykırım uygulayan İsrail arasındaki ticari, diplomatik ilişkiler hakkında Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a ayrı ayrı soru önergesi yöneltti.

TİCARİ İLİŞKİLER ASKIYA ALINACAK MI?

İsrail’in, gözü dönmüşçesine Gazze’yi ağır bombardıman altında tutarak masum Filistinli sivilleri katlettiğini, bölgeye gıda, insani yardım girişini, elektrik, yakıt erişimini engellediğini hatırlatan CHP’li Tanal, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “terör devleti” olarak nitelendirdiği İsrail ile ticari ilişkilerin askıya alınıp alınmayacağını sordu.

“BARIŞ SUYU PROJESİ” SORUSU

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya ise kamuoyunda “Barış Suyu Projesi” olarak da bilinen Manavgat Çayı Su Temin Projesi kapsamında İsrail devletine halihazırda su temini yapılıp yapılmadığını sordu.

BAKAN FİDAN CEVAP VERDİ: FİLİSTİN DAVASINA ZARAR VERMİYOR

Tanal, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İsrail bir terör devletidir’ şeklindeki açıklaması da dikkate alındığında, İsrail devleti ile diplomatik ilişkiler askıya alınacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

Tanal devamında, “İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı insanlık dışı muamelelere tepki olarak Bakanlığınızca uygulanan yahut uygulanması öngörülen herhangi bir yaptırım var mıdır? Şayet, bu yönde bir karar alınmış ise alınan kararın detayı ve kapsamı nedir? Yaptırım uygulanmasına yönelik bir karar alınmamış ise bunun gerekçesi nedir?” diye sordu.
Tanal’ın yönelttiği soru önergelerine Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, henüz cevap vermezken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise Tanal’ın sorularını yanıtlayarak, açıklama metnini Meclis’e gönderdi.

Bakan Hakan Fidan, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’a verdiği cevapta, “İsrail’le 74 yıllık bir geçmişi bulunan ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin’in haklı davası hilafına yürütülmemiştir” iddiasında bulundu.

“FİLİSTİN HALKINI HEP DESTEKLEDİK”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, devamında şunları ifade etti:
“İsrail’le bir taraftan ortak çıkarlarımız temelinde ilişkilerimiz muhafaza edilirken, diğer taraftan Filistin Devleti ve halkı ülkemizce hep desteklenmiş, tam bir dayanışma içinde olunmuş ve bundan hiçbir zaman taviz verilmemiştir. Bugünkü durum da farklı bir nitelik arzetmemektedir.

“BÜYÜKELÇİMİZİ ÇAĞIRDIK”

İsrail’in Gazze’ye yönelik ayrım gözetmeksizin, barbarca yürüttüğü saldırılar karşısında, uluslararası ilişkilerde diplomatik tepkilerin başında gelen, Büyükelçimizin istişareler için merkeze çağrılması yoluna gidilmiştir.

“ÖNCÜ BİR ROL ÜSTLENDİK”

Diğer yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin İsrail’in saldırılarını durdurmada kifayetsiz kaldığı bir ortamda, İsrail üzerinde gerekli baskıyı oluşturmak amacıyla yoğun bir temas trafiği yürütmekteyiz. Her türlü uluslararası platformda da İsrail’e yönelik kolektif bir tepki sergilenmesini teminen öncü bir rol üstlenmiş bulunmaktayız.

“YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Nitekim, BM Genel Kurulu’nda, eş sunucusu olduğumuz bu doğrultudaki karar, 121 oyla kabul edilmiş bulunmaktadır. Riyad’da 11 Kasım günü gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde de güçlü bir ortak kararın çıkması temin edilmiş olup, burada yer alan somut unsurların uygulanması yakından takip edilmektedir.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR