Düzce’de Adliye Binasının Depremdeki Yıkımı Meclis Gündeminde

Düzce’de 5.9 büyüklüğündeki depremde yeni yapılan adliye binasının zarar görmesi, kamu binalarının yapım sürecini, depreme dayanıklılığını tartışmaya açmıştı. CHP’li vekil Mahmut Tanal, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Düzce’de yeni yapılan adliye binasının depremde zarar görmesini Meclis gündemine taşıdı.

YENİ BİNALARIN DEPREME DAYANIKLILIĞI TARTIŞILIYOR

Tanal, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, 7 Haziran 2008 tarihinde faaliyete başlayan Düzce Adliye Binası’nın, 23.11.2022 tarihinde 04:08 saatinde Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmesinin, yeni yapılan kamu binalarının depreme dayanıklılığını, binaların yapımı esnasında gerekli denetimlerin yapılıp yapılmadığını tartışmaya açtığına dikkat çekti.

İNŞAAT SÜRECİNDE DENETİM YAPILDI MI?

Tanal önergesinde, depremde hasara uğrayan yeni Düzce Adliye Binası’nın yapım işleri ihalesini alan şirket ve iştirakleri, binanın yapım maliyetine ilişkin bilgi talep etti. Tanal, Düzce Adliye Binası’nın yapım işlerini üstlenen şirket ve iştiraklerin, binanın inşasına ilişkin iş ve işlemleri denetlenip denetlenmediğini, ilgili denetime dair kayıtların tutulup tutulmadığını sordu.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK MI?

Düzce Adliye Binası’nın 23.11.2022 tarihinde meydana gelen depremde almış olduğu hasarın boyutunun fiziksel ve teknik detaylarına yönelik de bilgi talep eden Tanal, hasarın giderimi için öngörülen maliyetin ne kadar olduğunu, adliye binasının depremde hasar almasının ve tahribe uğramasının ardındaki sebepler araştırılıp araştırılmayacağını, yeni adliye binasının depremde zarar görmesiyle ilgili olarak sorumlular hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.

CHP’li vekil Tanal, “Düzce Adliye Binası’nın yapımı, devamında onarımı ve devamında denetimi işlemlerinde geriye dönük herhangi bir ihmal ve usulsüzlük tespit edilmiş midir? Şayet edilmişse sorumlular hakkında ne tür bir işlem tesis edilmiştir?” sorusunu yöneltti.
Tanal, önergenin devamında “Düzce Adliye Binası’nın depreme dayanıklı olup olmadığı hususunda geriye dönük herhangi bir rapor tanzim edilmiş midir? Şayet rapor tanzim edilmiş ise sonucu nedir? Binanın depreme dayanıklı olduğunun tespit edildiği rapor mevcut ise raporu tanzim eden kişi, kurum ve kuruluşlar hangileridir?” diye sordu.

BAŞKA ZARAR GÖREN KAMU BİNASI VAR MI?

Birinci Derece Deprem Bölgesi’nde bulunan Düzce’de kamu kurum ve kuruluş binalarının depreme dayanıklılık testlerinin hangi aralıklarla ve periyotta yapıldığına dair bilgi talep eden Tanal, deprem hususunda bu bölgelerde hangi önlem ve tedbirin alındığını, 23.11.2022 tarihli depremde Düzce ilinde hasar gören başka kamu binaları olup olmadığını, bu kamu binalarının hangileri olduğunu sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR