CHP’nin Avukatların Sorunlarıyla İlgili Önerisini Reddettiler

CHP’nin, avukatların ve hukuk fakültesi mezunlarının sorunları konusunda TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

HUKUK FAKÜLTESİ SAYISI ARTIYOR NİTELİK DÜŞÜYOR

Meclis Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde, CHP’nin avukatların sorunlarına ilişkin verdiği grup önerisi görüşüldü. Partisi adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, avukat meslektaşlarının sorunlarını sıraladı.
Tanal, yargının kurucu unsurlarından olan avukatlık mesleğini ifa edenlerin sorunlarının bir hayli fazla olduğunu söyledi. CHP’li vekil, hukuk fakültelerinin sayısı oldukça fazla olduğunu belirtirken niteliğin sürekli düştüğünü ifade etti.

STAJYER AVUKATLARA DA MAAŞ VERİLMELİ

Stajyer avukatların ciddi anlamda ekonomik sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Tanal, hakim ve savcı stajyerlerin aldığı maaş gibi, staj gören avukatlara da aynı şekilde maaş verilmesi, sigortalarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.

OFİS KURAMAYAN AVUKATLAR EKONOMİK SIKINTI ÇEKİYOR

CHP’nin avukat kökenli vekili Mahmut Tanal, kendisine ait hukuk ofisi kuramadığı için başka bir avukatın yanında sigortalı olarak, bağlı çalışan olarak çalışmayı tercih eden avukatların ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

“KARŞILARINDA DOSYAYI BİLEN AVUKAT İSTEMİYORLAR!”

Adliyelerde avukatların dosya inceleme ve örnek alma işlemlerinin engellenmeye çalışıldığını aktaran Tanal, “Avukatlar dosyayı yeteri kadar inceleyememekte, dosyayı inceleyemediği için de savunmayı yeteri kadar yapamamaktadır. Dosyayı incelemesinin engellenmesi… Hâkim ve savcılar, karşılarında dosyayı bilen bir avukat istemiyorlar; işin doğrusu bu. Bu açıdan, dosya inceleme fırsatı çok önemlidir” dedi.

DURUŞMA SAATİNDE YAPILMIYOR, DURUŞMA GÜNLERİ ARTMALI

Mahkemelerin genelde haftada 2 gün duruşma yaptığını anımsatan Tanal, bu durumun yoğun tempoyla çalışan, duruşmadan duruşmaya koşan avukatların mağduriyetine yol açtığını söyledi. Meclis’ten örnek veren Tanal, haftalık duruşma gününün arttırılması gerektiğini belirterek, “Eğer duruşmalara zaman yetmiyorsa haftada 5 gün yapsınlar, haftada 4 gün yapsınlar. Bu büyük bir sorun teşkil etmekte” ifadelerini kullandı. Tanal ayrıca, duruşmaların saatinde yapılmayarak avukatların saatlerce adliye koridorlarında bekletildiğini anlattı.

AVUKATLARIN GENEL VEKALETNAME SORUNU

CHP’li vekil, avukatların genel vekâletnameyle ihtarname çekememesinin yanlışlığına dikkat çekti.

ADLİYELERDE HUKUK MEZUNLARI MEMUR OLARAK ALINSIN

Adliyelerde memur alımında hukuk mezunlarına öncelik tanınmasını isteyen Tanal, Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “Adliyelere memur alınıyor. Başsavcılıktan, hâkimlikten emekli olan arkadaşlarımız var aramızda. Adliyelere memur alımı yapılırken eğer hukuk mezunu kişiler alınırsa daha faydalı, daha verimli olur. Bu konuda büyük bir eksiklik var” değerlendirmesini yaptı.

HAKİMİN MAZERETİ AVUKATI MAĞDUR EDİYOR

Hakimin mazeretli, izinli olduğunun duruşmadan önce avukatlara bildirilmemesinin son derece yanlış olduğunun altını çizen Tanal, şunları aktardı: “Mazeretli hâkimler duruşmaya gelmiyor, avukatların o mazeretten haberi yok, bir şehirden bir başka şehre gittiği zaman hâkimin mazeretiyle karşı karşıya kalıyor. O gün için mazereti olan hâkim UYAP üzerinden duruşması olan avukatlara bildirilirse bu mağduriyetler de giderilmiş olur, bu şekilde sıkıntılar var.”

VEKALET ÜCRETİ SIKINTISI

Vekalet ücretine ilişkin yanlışlığa da değinen Tanal, “Mahkemeler, hüküm kurarken vekâlet ücretine ilişkin avukatlık ücretini, vekâlet ücretini çoğu zaman yazmıyorlar, eksik yazıyorlar ve avukatlar, bununla ilgili ya istinafa gidiyorlar ya temyize gidiyorlar, sürekli bununla uğraş içerisine giriyorlar. Aynı zamanda, CMK görevlendirilmelerinde verilen ücretler çok düşük ve vergisi peşin alınıyor, uzun süre sonra tahsil edilebiliyor ki bu da aynı zamanda avukatların mağduriyetlerine sebep veriyor” diye konuştu.

AVUKATLAR İÇİN HAKSIZ ŞEKİLDE SORUŞTURMA İZNİ VERİLİYOR

Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesi gözardı edilerek, haksız şikayetlerde avukatlar hakkında her daim soruşturma izni verildiğini ifade eden Tanal, şunları söyledi: “Avukatlık, bir kamu hizmetidir, yargının kurucu unsurudur. Bu sebepten dolayı davaların bitmesi için gerçekten avukatlar da canla başla çalışıyorlar ancak buna rağmen haksız bir şekilde avukatlar şikâyet edildiği zaman Avukatlık Kanunu’nun 58’inci maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı hiç incelemeden pat diye soruşturma izni veriyor. Yani vatandaşın aslında iddianameyle, şikâyetle ilgisi, güvencesi avukatlara göre daha fazladır bence. Çünkü vatandaşın birbirini normal şikâyet ederken hakkında iddianame düzenlenemeyen hususlarda Adalet Bakanlığı avukatlar hakkında pat diye hemen soruşturma izni veriyor.”

AKP’YE ÜYE OLAN KURUMLARIN AVUKATLIK İŞLERİNİ KAPIYOR!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, ülkemizde yargıya müdahalenin artması karşısında avukatlara ilişkin beklentilerin farklı yönlere çekildiğine işaret etti. AKP’ye üye olan avukatlara kamu kurumlarının avukatlık işlerinin verilmesini eleştiren Tanal, şöyle konuştu: “Kimi avukatlar, iş kapabilmek için siyasi partilerle el ele -yani buradaki arkadaşlarımız da kendi üstlerine alınganlık yapmasınlar- iktidar partisinin bulunduğu partiye kayıt oluyorlar, oradaki kamu kurumlarıyla ilgili tüm avukatlık hizmetlerini mesela bu dönem için Ak Parti’li avukat arkadaşlar alıyorlar; diğer avukatlar bunu alamıyorlar, vermiyorlar. Yani onun için benim iktidar partisinden istirhamım, bunu yaparken adaletli, adil bir şekilde bu işleri tanzim edin.”
AŞI AYRIMCILIĞI

Avukatlar, Covid-19 aşılamasında Adalet Bakanlığı çalışanları ile aynı sürece dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Tanal, “Efendim, Adalet Bakanlığı açıklama yapıyor, Covid aşısıyla ilgili. Tüm yargı mensupları; şoföründen yazıcısına kadar, mübaşirine kadar bu alana alındığı hâlde, gerek hem Avukatlık Kanunu’nun 1’inci maddesinde gerek Ceza Kanunu’nda ‘avukatlar yargının ayrılmaz parçası’ denildiği hâlde avukatlar Covid aşılamasının kapsamına alınmadı” dedi.

ADLİYEDE TELEFONU AÇAN YOK

Avukatların adliyelerdeki herhangi bir aksaklık, eksiklik ya da aciliyet durumunda telefonla iletişime geçmesi gerekirken, mahkeme kalemleri ve icra müdürlüklerinin iş yoğunluğu gerekçesiyle telefonlara cevap vermediğini dile getiren Tanal, “Adliyelerde, icralarda, hepsinde devlet telefon koymuş ancak devletin o telefonu açılmıyor arkadaşlar. Yani o kalemlere niçin o telefonlar konuluyor? Hiçbirisi açmıyor, sizden istirham ediyorum o kalemlere konulan telefonlar açılabilmeli” diye konuştu.

KAMU AVUKATLARININ EK GÖSTERGESİ

“Kamu avukatlarına 3600 değil 4200 ek göstergenin verilmesi lazım” diyen Tanal, “Kamu avukatı olan arkadaşlarımıza amir olarak hukuktan anlamayan arkadaşlar getiriliyor ki bu doğru bir olay değil” bilgisini verdi.

HUKUK EĞİTİMİ ALMAYAN UZLAŞTIRMACI OLMASIN

Avukat olmayan, hukuk eğitimini almayan kişilerin uzlaştırmacı yapılmaması gerektiğini belirten Tanal, “Kişi hem kamu görevlisi hem uzlaştırmacı, mesai saati içerisinde, devlet maaş verdiği hâlde ek gelir getirici bir iş yapıyor. Benim sizden istirhamım uzlaştırmacı olayını lütfen hukuk mesleğini görmemiş olan insanların elinden alalım” açıklamasında bulundu.

ADALETİN KDV’Sİ OLMAZ

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, avukatlara uygulanan vergilerin kaldırılmasını talep ederek, şöyle devam etti: “Avukatlık mesleğine biz diyoruz ki: ‘Bir kamu hizmetidir.’ Kamu hizmeti olduğu için vergilerin sıfır olması lazım. Adaletin vergisi olmaz, adaletin KDV’si olmaz, adaletin stopajı olmaz. Onun için bu avukatlık ücretiyle ilgili KDV’leri sıfırlamak lazım. BAĞ-KUR primi en yüksek olandır ancak emeklilik maaşında en düşük ücreti avukatlar alıyor, o zaman arkadaşım, neden siz bu kadar BAĞ-KUR primini yüksek alıyorsunuz da emekli ücretini düşük veriyorsunuz? En büyük sorunlardan bir tanesi hasar danışmanlık şirketleri. Şirketler bunu açıyor yanında avukat çalıştırıyor, karın tokluğuna bu hasar danışmanlık şirketleri avukat çalıştırıyor. Yazık, günah! Bunun bir an önce engellenmesi lazım.”

HAKİM VE SAVCILARA TANINAN HAKLARDAN AVUKATLAR DA YARARLANSIN

Tanal, hakim ve savcılara tanınan tüm hakların avukatlara da tanınması gerektiğinin altını çizdi. CHP’li vekil, kamu kurumlarında yetersiz bir şekilde avukat çalıştırıldığını belirterek, “Bu kadroların dolması lazım” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI’NA GÖRE AVUKATLARIN SORUNLARI YOK!

Diğer parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından gerçekleştirilen oylamada, CHP’nin avukatların sorunlarına yönelik önerisi, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP tarafından reddedildi.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR