CHP’li Vekiller Çeltik Tarlasına Gitti

Edirne Havsa’da çeltik tarlasına giden CHP’li vekiller Okan Gaytancıoğlu ile Mahmut Tanal, çiftçinin masraflar karşısındaki çaresizliğine şahit oldu.

Kuzucu Köyü’nden çeltik üreticisi Selami Öztürk, “Bize üretmeyin diyorlar ama biz inadına üretmek istiyoruz” şeklinde isyanını dile getirdi.

Türkiye’de pirinç üretiminde ilk sırada yer alan Edirne’de çiftçiler, çeltik tarlasındaki masraflar karşısında çaresiz kalıyor.

Edirne’nin Havsa İlçesi’ne bağlı Kuzucu Köyü’ne giden CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ile CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, tarlasının başında çeltik üreticisi Selami Öztürk’ü ziyaret ederek, sulama ve diğer işlemlerdeki maliyetlere yönelik tepkilerini dile getirdi.

GAYTANCIOĞLU: 45 BİN LİRA SADECE MAZOT MASRAFI

Aynı zamanda ziraat mühendisi olan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçi Selami Öztürk’ün deredeki suyu tarlasına ulaştırmak maksadıyla kurduğu sulama sisteminden bahsederek, şunları aktardı: “Tarımsal üretimde su olmazsa olmaz. Hele çeltik gibi su içinde yetişen bir bitkinin her gün su ihtiyacı var. Peki su nerede? Evet çiftçimiz suyu bulmuş. Şurada bir su kaynağı var. Bu sudan iki tane pompa aracılığıyla tarlasına su götürecek. Peki bu motorları nasıl çalıştıracak? İşte bu mazotla. Mazotu bunun içine koyacak, gaza basacak, çalışacak. Peki bu mazotlar 10’ar litre alıyor. Yani bir günlük ikisinin ihtiyacı bu mazot kaç para? Günde 520 TL mazot yakıyor, tam 3 ay çalışacak. Yani 30 dekarlık bir çeltik tarlası için 45 bin lira sadece mazot masrafı var. Bunun gübresi var, ilacı var, tohumu var, çiftçiliği var, işçiliği var, hasadı var. E bizim de soframıza gelene kadar maliyeti var.”

DEVLETİN VERDİĞİ DESTEK YETERSİZ

Çiftçi Selami Öztürk ise en büyük maliyetin sulama sisteminin altyapısını hazırlamak olduğunu belirterek, “Çeltik sadece motorla bitmiyor ki. Bu sahayı hazırlamak, bu tavaları, bu tesviyeyi getirmek, lazerle tesviyesi var. En büyük maliyeti zaten orada oluyor. Bir saatte bir litre mazot yakıyor bu motor. Devletin bize verdiği, dönüm başına 30 lira. 26 lira bir litre mazot. Dönüm başına bir saate yetiyor. Devletin verdiği desteğe tekabül ediyor” dedi.

TANAL: İKTİDAR ÇİFTÇİYE KARŞI ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da “Tarım, Hayvancılık ve Bu Üretim Dallarında Çalışanların Korunması” başlıklı Anayasa’nın 45. maddesini hatırlatarak, “Anayasamızın 45. maddesi diyor ki; tarımla uğraşanların işletme araç ve gerekçelerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını devlet kolaylaştırır.

Biraz daha ileri gidiyor Anayasamızın 45. maddesi. ‘Devlet, tarımla uğraşanların ürettiklerinin gerçek değerinin üreticinin eline geçmesini sağlar’ diyor. Bu kadar destek sağlamadığına göre bu siyasi iktidar, Anayasamınız 45. maddesi uyarınca çiftçilere karşı anayasa ihlal suçunu işlemektedir” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ: BİZE ÜRETMEYİN DİYORLAR…

Tanal’ın sözleri sonrası araya giren çeltik üreticisi Selami Öztürk, “Sayın vekilim, bize üretmeyin diyorlar ama biz inadına üretmek istiyoruz” cevabını verdi.

İKTİDAR İTHAL PİRİNÇ GETİRİYOR

Tanal da bunun üzerine “Bir yandan da ithal ediyorlar. Aslında siz kamu hizmeti ifa ediyorsunuz. Bakın Ukrayna savaşta, biz savaşta değiliz. Kalkıp ayçiçeğini oradan ithal ediyoruz. Hocamız (Okan Gaytancıoğlu) çeltik dedi. Çeltik demek soframıza gelen pilav demek. Pilavın rakamı da yükselmiş olacak” değerlendirmesini yaptı.

Çiftçinin tarımsal üretimde kullandığı mazotun lüks yatlara sağlanan yakıttan daha maliyetli olmasına tepki gösteren Tanal, “Anayasamızın 45. maddesine göre siyasi iktidar, çiftçiye ürününün gerçek değerini vermediği, bu girdilerini azaltmadığı, gerekli desteği vermediği için anayasal suç işliyor” sözünü tekrarladı.

 

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR