CHP’li Tanal’dan Van İçin Soru Önergesi Bombardımanı!

CHP Doğu Masası Üyesi Av. Mahmut Tanal, Van il merkezi ve ilçelerinin çok sayıda sorununu yine soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Bakan Derya Yanık’a yönelttiği soru önergesinde, yoksul ailelere kömür dağıtılmaması, yoksullar için ayrılan kömürün akıbetine dair bilgi talep etti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sonuç alıcı başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken CHP Genel Merkezi Doğu Masası’nda görevli olan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Van ilinin sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Tanal, Van il merkezi ve ilçelerinin işsizlik, ulaşım, eğitim, yoksulluk ve altyapı sorunlarına dair bakanların cevaplandırması talebiyle hazırladığı çok sayıda soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

VAN’DA İŞSİZLİK CAN YAKIYOR

CHP’li Mahmut Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından cevaplandırılması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Van’da iş olanaklarının kısıtlı olduğuna dikkat çekti. Tanal, Van ili ve ilçelerinde işsiz sayısının ne kadar olduğuna dair Bakan Bilgin’den bilgi talep etti. Tanal, Van’da iş sahibi olmak için İŞKUR’a başvuru yapan vatandaşların sayısının ne kadar olduğunu sordu. Bakan Bilgin’e “Van ilinde istihdamı ve üretimi arttırmak için Bakanlığınızca herhangi bir çalışma var mıdır?” sorusunu yönelten Tanal, şehrin bir tekstil kenti olması, ülkenin üretimine katkıda bulunması için Van’ın Çatak ilçesinde yaşayan vatandaşlardan gelen taleplerin akıbetine dair bilgi isteminde bulundu.

FABRİKA KURULACAK MI?

CHP’li vekil, “Van ilinde yeni tekstil fabrikaları kurulması için ve bu sayede istihdamın arttırılıp göçün azaltılması hususunda Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Şayet yapılmakta ise çalışmanın detayı nedir?” diye sordu.

İŞSİZLİK GÖÇÜ TETİKLİYOR

Van’ın Çatak ilçesi sakinlerinin işsizlikten dolayı ilçeden göç etmek zorunda kaldığı, çocukların eğitiminin yarıda kaldığı yönünde tarafına çok sayıda şikâyet ulaştığını vurgulayan Tanal, Van Çatak ilçesindeki yurttaşların devlet aracılığıyla istihdam edilmemesinin, Anayasa’nın “Çalışma Hakkı ve Ödevi” başlıklı 49. Maddesine aykırılık teşkil edip etmediğini sordu. Tanal, ayrıca Çatak’ta öğrencilerin okuldan uzaklaşmasının, Anayasa’nın “Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi” başlıklı 41. maddesine aykırı olduğuna işaret ederek, gerekli çalışmaların başlatılması talebini dile getirdi.

ÇATAK-VAN ARASI BELEDİYE OTOBÜSLERİ YOK

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Çatak ilçesinden Van il merkezine belediyenin toplu taşıma araçları ile ulaşımın sağlanmadığı, Çatak ilçesindeki vatandaşların mağdur edildiği yönündeki iddiayı da soru önergesine dönüştürdü. Tanal, Çatak-Van arası belediye otobüsleriyle ulaşımın sağlanması için gerekli çalışmaların yapılıp yapılmayacağına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorular yöneltti.

SARAY KEKİKDÜZÜ MAHALLESİ’NİN SORUNLARI

Tanal, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu bir başka soru önergesinde ise Van’ın Saray ilçesine bağlı Kekikdüzü Mahallesinde ikamet eden vatandaşların ulaşım, altyapı ve iletişim konularındaki şikayet ve taleplerini gündeme getirdi.

CHP’li vekil Tanal, Bakan Karaismailoğlu’na Saray Kekikdüzü Mahallesi’nde yolların asfaltlanmadığı, yolların ulaşım için uygun olmadığı ve kullanıma elverişli olmadığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Tanal, Kekikdüzü’nde mahalenin girişinde ihtiyaçları karşılamayan mevcut köprünün yeniden yapılıp düzenlenmesi, rampanın alçaltılması yönündeki taleplerin yerine getirilip getirilmeyeceği konusunda Bakan Karaismaioğlu’na soru yöneltti. Saray İlçesi Kekikdüzü Mahallesi’nde cep telefonlarının çekmemesi nedeniyle vatandaşlardan şikayet iletildiğini hatırlatan Tanal, “Bakanlığınızca Kekikdüzü Mahallesi’ne baz istasyonu kurulması konusunda çalışma yapılmakta mıdır?” diye sordu.

VAN’DAKİ YOKSUL AİLELERİN KÖMÜRÜNE NE OLDU?

CHP Genel Merkezi Doğu Masası Üyesi Av. Mahmut Tanal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın cevaplandırması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde ise yoksulluk oranının en yüksek seyrettiği illerin başında gelen Van’daki kömür dağıtım sorununu gündeme getirdi.

Tanal, Van merkez ve ilçelerinde dar gelirli ailelerin geneline 2022-2023 kışına yönelik kömür yardımı dağıtılmadığı, dağıtımın gerçekleştiği kimi evlere ise önceki yıllara göre cüzi miktarda kömür bırakıldığı, yoksul Vanlı ailelerin zorlu kış şartlarında ısınma sorunu yaşadığı konusundaki iddialar için Bakan Yanık’tan bilgi talep etti.

Tanal, İpekyolu İlçesi başta olmak üzere Van’ın tüm ilçeleri için ayrı ayrı hazırladığı soru önergesinde, 2017 yılından söz konusu önerge tarihine kadar, yıl yıl ayrı ayrı belirtmek üzere, kaç mahalleye kömür dağıtımı yapıldığını, dağıtılan kömür miktarının ne kadar olduğunu sordu.

2022-2023 kış aylarına yönelik kömürün dağıtılmadığı mahallelere ilişkin soru yönelten Tanal, “Soğuk kış şartlarında il merkezi ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla zamanında dağıtılması gereken kömürün hala dağıtılmamış olması keyfilik değil midir? Bu mahallelere kömür dağıtılmamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Van’ın İpekyolu ilçesi ve diğer ilçelerdeki mahallelere kömür dağıtılmamasına ilişkin Bakanlığa herhangi bir şikayeti ulaşıp ulaşmadığını soran Tanal, Van’da dar gelirli ailelere yeteri oranda kömürün dağıtılması için gerekli çalışmaların yürütülüp yürütülmediğini sordu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,170AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR