CHP’li Tanal ile Ulaştırma Bakanlığı Arasında ‘Ölüm Yolu’ Tartışması

Ölümlü kazaların yaşandığı Akçakale-Şanlıurfa kara yolu ile bağlantılı yolları gündeme getiren CHP’nin Şanlıurfa doğumlu vekili ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı karşı karşıya geldi. Tanal, kendisine cevap verirken “yol kusuru yok” diyen Bakanlık yetkililerine sert tepki gösterdi.

Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı Akçakale-Şanlıurfa kara yolu ile diğer bağlantı yollarının durumu, iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirdi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan’ın, söz konusu yolda trafik kazası yaşandığı ana ilişkin fotoğraflar eşliğinde, “Programımız için seyahat halindeyken yolda trafik kazası geçirmiş olan yaralı vatandaşlarımıza yardımcı olduk” şeklinde paylaştığı mesaja tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, “Şanlıurfa halkı seyirci milletvekili istemiyor” dedi.

TANAL: ÖLÜM YOLU OLARAK BİLİNİR

Aslen Şanlıurfalı olan CHP’li Tanal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Sayın Halil Özcan, trafik kazasına şahit olduğunuz yol, Akçakale-Şanlıurfa kara yoludur. Halk arasında ‘Ölüm yolu’ olarak bilinir. Çünkü bu yolda her gün kaza meydana gelir. Kaza sonucu yaralananlar, yaşamını yitirenler olur” bilgisini aktardı.

KAZALARIN NEDENİ YOLDAKİ EKSİKLİKLER

“Peki neden Akçakale-Şanlıurfa kara yolunda bu kadar kaza oluyor?” diye soran Tanal, “Çünkü yol için kalitesiz malzeme kullanılıyor. Sıcak, kaliteli asfaltla düzenlenmesi gereken yola çakıl taşı dökülüyor. Yolda doğru düzgün trafik, uyarı işareti yok. Aydınlatma sistemi bulunmuyor. Yol bölümlerini birbirinden ayıran, bir taraftaki aracın diğer tarafa geçmesini engelleyen mekanizma yok. Sayın Halil Özcan, Akçakale-Şanlıurfa karayolu aynı zamanda uluslararası bir yoldur. Suriye’ye, eğitim gördüğünüz Suudi Arabistan’a buradan gidilir. Bu işlek yola sıradan bir yol muamelesi yapamazsınız. Yolun kapasitesi, sağlamlığı, savaş halinde uçağın inebileceği düzeyde olmalı” ifadelerini kullandı.

ÖLÜM YOLUNUN DÜZELTİLMESİ İÇİN NE YAPTINIZ?

AKP’li Halil Özcan’a 4 dönemdir Şanlıurfa’dan milletvekili seçildiğini hatırlatan Tanal, şöyle devam etti: “İktidar sizsiniz. Her türlü imkânınız var. Bu zamana kadar ‘Ölüm yolu’ olan Akçakale-Şanlıurfa yolunun düzeltilmesi için ne yaptınız? Şanlıurfa halkı, seyirci milletvekili istemiyor. Şanlıurfa halkı, sorunlarını çözen, dertleriyle dertlenen, kendilerini mağdur eden kurumlardan, bürokratlardan, bakanlardan hesap soran milletvekili istiyor. ‘Artık yeter!’ demenin vakti gelmedi mi? Akçakale-Şanlıurfa yolunun düzenlemesi için daha kaç kişinin ölmesi lazım? Ucube Kanal İstanbul projesi için mesai harcayan Ulaştırma Bakanı, Akçakale-Şanlıurfa yolu konusunda neden harekete geçmiyor? Karayolları Genel Müdürlüğü nerede? Bu nasıl yol yapmaktır? Kime ihale verdiniz? Bu meselenin takipçisi olacağız. Bir an önce Akçakale-Şanlıurfa kara yolu, ‘Ölüm yolu’ olmaktan çıkarılmalıdır.”

AKÇAKALELİLER YOLU TRAFİĞE KAPATIP KAZALARA TEPKİ GÖSTERDİ

Tanal, ilerleyen dakikalarda “Son dakika” notu olarak, ‘Ölümlü yol’ olduğunu belirtip düzeltilmesini talep ettikleri Akçakale’deki yolda akşam (dün) saat 19.30 civarında yine meydana gelen kazada bir yurttaşın feci şekilde can verdiğini duyurdu. Yaşamını yitiren kişinin, yolun karşısına geçmeye çalışan Suriye uyruklu çocuk Mecit Muhammed olduğu öğrenilirken Tanal, “Akçakale halkının kazanın meydana geldiği Necmettin Erbakan Caddesi’nde, gümrük kapısına 700 metre mesafe kala ateş yakarak kara yolunu trafiğe kapattığı” yönünde videoları paylaştı.

CHP’li Tanal, “Herkes seyirci konumunda. Herhangi bir trafik ışığı, trafik levhası yok. Yaya üst geçidi bulunmuyor. Yol için kalitesiz malzeme kullanılıyor” diyerek, Akçakalelilerin sorunun çözülmesini talep ettiğini kaydetti.

BAKANLIK: YOL KUSURU BULUNMUYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın söz konusu paylaşımlarına cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, bahsedilen Akçakale’deki yolun, sık kaza yapılan kritik yol olmadığını savunarak, “Ölüm yolu diye adlandırdığınız bu yolda daha önce bu kriterlere uygun kaza kaydı ve kolluk kuvvetlerince tutulmuş bir rapor bulunmamaktadır. Bahsedilen kazadaki kolluk kuvvetleri tarafından tutulan raporda da belirtildiği üzere herhangi bir yol kusuru bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

CHP’Lİ VEKİLDEN BAKANLIĞA SERT TEPKİ

Bakanlığın Twitter üzerindeki açıklamasına sert tepki gösteren Tanal, “Kıymetli hemşerilerim, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ölüm saçan Akçakale-Şanlıurfa kara yoluyla ilgili akla ziyan bir açıklama yaptı. Bakanlığa göre, Akçakale-Şanlıurfa kara yolunda, önlem gerektirecek kadar trafik kazası yaşanmıyormuş! Bakanlık, ‘Herhangi bir yol kusurunun bulunmadığını’ iddia etti. Peki sayın Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, sadece son 15 günde Akçakale’de kaç tane kaza yaşandığından haberiniz var mı? Kaç vatandaşımızın yaralandığını, kaçının hayatını kaybettiğini biliyor musunuz? Daha bu akşam saat 19.30 sularında bir yavrumuz yaşamını yitirdi. Gidin Şanlıurfa halkıyla, Akçakale halkıyla konuşun. Bakalım size ne cevap verecekler” diye yazdı.

BAKANLIK KAMUOYUNU YANILTIYOR

CHP’li vekil, açıklamanın altına yazdığı yorumda ise Bakanlığın açıklaması ile mahallinde gerçekleşen kazaların sayısının örtüşmediğini dile getirdi. Bakanlığın kamuoyunu yanılttığını belirten Tanal, “Gerçek dışı açıklama yapıyor. Vallahi kafayı yemişiniz! Akçakale halkından gerçeği öğrenin. Masama başında oturarak gerçekleri göremiyorsunuz. Kendi milletvekilinize sorun” paylaşımında bulundu.

“TORLLERİ ÜSTÜME SALDILAR”

Trol hesaplardan kendi paylaşımlarının altına yazılan yorumlara da dikkat çeken Tanal, “Şanlıurfa Akçakale’deki ölüm yolunu gündeme getirdiğim için Ulaştırma’nın trollerini üstüme saldılar. Vicdanları kurumuş! Başka canlar ölmesin diye harekete geçeceklerine meseleyi örtbas etmeye çalışıyorlar. Şanlıurfalılar yollarda can vermiş, masa başı açıklama yapanların, trollere talimat verenlerin umurunda mı? Yazıklar olsun! Bu meselenin peşini bırakmayacağız” şeklinde tepkisini dile getirdi.

BAKANI ETİKETLEDİ VE SORDU: PARALEL TWİTTER HESABI..

Daha sonra ise Twitter’daki bir diğer paylaşımında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu etiketleyen Tanal, Bakanlığın ana Twitter hesabı “UABakanligi” yerine sosyal medyaya yönelik resmi iletişim hesabı “UABsosyal” üzerinden kendisine cevap verildiğini kaydederek, “Sayın Bakan Adil Karaismailoğlu, Şanlıurfa Akçakale’deki ‘ölüm yolu’na ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın paralel Twitter hesabından (@UABsosyal) yapılan skandal açıklamadan haberiniz var mı?” diye sordu.

BUNLAR YOL KUSURU DEĞİL Mİ?

“Daha dün akşam bir yavrumuz, Akçakale Necmettin Erbakan Caddesi üzerinde araç çarpması sonucu hayatı kaybetti” diyen Tanal, şunları aktardı: “Ancak paralel Twitter hesabınızdan bana verilen cevapta, Akçakale-Şanlıurfa kara yolunda ve bağlantılı yollarda, önlem gerektirecek kadar trafik kazası yaşanmadığı öne sürüldü. “Herhangi bir yol kusurunun bulunmadığını” iddia edildi. Resmen skandal! Oysa Akçakale sınırları içerisinde sık sık ölümle, yaralanmayla sonuçlanan trafik kazaları yaşanıyor. Yollarda kalitesiz malzeme kullanılıyor. Trafik ışıkları, uyarı levhaları, aydınlatma sistemi eksik. Yaya üst geçidi yok. Yol bölümlerini birbirinden ayıran sistem yok. Bunlar yol, ulaşım kusuru değil mi? Yolda önlem alınması için kaç kişinin ölmesi lazım?”

ULAŞTIRMA KADROLARINA SÖZ GEÇİREMİYOR MUSUNUZ?

“Sayın Bakan Karaismailoğlu, bu açıklama bilginiz dışında mı yapıldı?” sorusunu yönelten Tanal, Selefiniz ‘Aksakallı’ Binali Yıldırım’dan ve Saray’dan cesaret alan Ulaştırma kadrolarına söz geçiremiyor musunuz? Paralel Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Twitter hesabını kim ya kimler kullanıyor? Ayrıca Ulaştırma’nın trollerini dünkü paylaşımlarımdan sonra kim üzerime saldı? Yereldeki kadrolarla görüşüp Akçakale’deki yol çalışmalarını hızlandırmanız gerekiyor. Yoksa ölen her kişinin vebali sizin boynunuzda olacaktır!” değerlendirmesinde bulundu.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR