CHP Temizlik, Bebek ve Hasta Ürünlerinde de KDV İndirimi İstiyor

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, temizlik ve hijyen, hasta ve bebek sağlığı, bakımı ve beslenme ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na çok sayıda kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, temizlik ve hijyen, hasta ve bebek sağlığı, bakımı ve beslenme ürünlerinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 1’e düşürülmesi maksadıyla TBMM Başkanlığı’na çok sayıda kanun teklifi sundu.

Tanal’ın hazırladığı kanun tekliflerinde, sosyal devlet anlayışı gereği vatandaşlarımızın sağlık hakkının ihlal edilmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiğinin altı çizildi. Kanun tekliflerinde vergilendirmede adalet ilkesinin gözetilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

BEBEK MAMASI, BEBEK BEZİ

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan, Katma Değer Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören tekliflerinin yasalaşması halinde yeni doğan bebeklerin büyümesi, gelişimi, bakımı için zorunlu olan ihtiyaçlardan bebek maması ve bebek bezinden alınan KDV oranı yüzde 1’e indirilecek. Böylece evlat sahibi olan aileler üzerindeki mali yük bir nebze azaltılmış olacak.

HASTA BEZİ

Tanal’ın Meclis’e getirdiği düzenlemelerin destek görmesiyle yine hasta bezlerine uygulanan KDV oranı yüzde 1 olarak belirlenecek.

ÇAMAŞIR, BULAŞIK DETERJANI, SABUN, ŞAMPUAN

Temel temizlik malzemelerinden olan tüm katı sabun ve sıvı sabunlarda KDV yüzde 1’e düşürülecek.

Halihazırda KDV oranının yüzde 18 olarak uygulandığı bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanının KDV’si de yüzde 1’e indirilecek.

Kişisel temizlik malzemelerinden olan şampuan ve duş jeline uygulanan KDV de aynı şekilde yüzde 1’e çekilecek.

TUVALET KAĞIDI, KAĞIT HAVLU

Zamlandıkça zamlanan tuvalet kağıdı ile kağıt havluda KVD oranı yüzde 1 olarak belirlenecek.

ÇAMAŞIR SUYU

Ev hanımlarının temizlikteki vazgeçilmezi çamaşır suyu, kireç sökücü ve yağ sökücü için KDV oranı yüzde 1 seviyesine çekilecek.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR