Bakan ile CHP’li Tanal Arasında DEDAŞ Kavgası: Yeter Be Yeter!

Cizre’de tarihi Çiçek Sokak’ta elektrik şirketi DEDAŞ’ın kazısı yıkım getirmişti. Fotoğraf ve videolara rağmen Bakan Fatih Dönmez, CHP’li Mahmut Tanal’ın önergesine “DEDAŞ’ın çalışmaları evlere zarar vermedi” diye cevap yolladı. Tanal, Bakan’ın yanıtı karşısında “Yeter be yeter! diyerek isyan etti. Tanal, DEDAŞ’ın arkasındaki siyasi gücü tartışmaya açtı.

Güneydoğu Anadolu’nun Şanlıurfa, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt illerinde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyeti yürüten özel şirket Dicle Elektrik (DEDAŞ) ile ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Kayyum tarafından yönetilen Cizre Belediyesi’yle protokol imzalayan elektrik şirketi DEDAŞ’ın, Şırnak’ın Cizre ilçesinin 500 yıllık geçmişi olan tarihi Alibey Mahallesi Çiçek Sokak’ta yaptığı kazı çalışması yüzünden vatandaşlarının evlerinin zarar gördüğünü, sokağın harabeye döndüğünü elindeki fotoğraf ve videolarla birlikte gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Av. Muhmut Tanal, konuyu aynı zamanda Meclis’e taşımış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunmuştu.

Tanal önergesinde, kültür varlığı olarak korunması gereken Çiçek Sokak’taki evlerin duvarlarında çatlaklar meydana geldiğini, parçaların koptuğunu, evlerde çökme tehlikesinin oluştuğunu, harabeye dönen yurttaşların sokakta evlerinden çıkmakta zorlandığını, hasta yurttaşların sağlık hizmetlerine erişemediğini anlatarak, faciayla sonuçlanan kazıya ilişkin soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sormuştu.

BAKAN DÖNMEZ’E GÖRE DEDAŞ KAZISI EVLERE ZARAR VERMEDİ!

Tanal’ın önergesine cevap veren Bakan Fatih Dönmez, “Yapılan kazı çalışmaları kapsamında ev ve evlerin dış yapılarında herhangi bir zarar meydana gelmemiştir” iddiasında bulundu. Dönmez ayrıca, “Halihazırda yürütülen çalışmaların araç ve yaya geçişini engellemeyecek şekilde yapıldığını” savundu.

Bakan Dönmez, ilgili dağıtım şirketi DEDAŞ’ın 2021 yılı yatırımları kapsamında Cizre’de yapılacak kazılar için Cizre Belediyesi ile protokol yapıldığını belirtirken, aynı bölgede SİT alanı kapsamında yer alan alanlarla ilgili ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan kazı izni alındığını ifade etti. Kazılar yapılırken de Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından istenen tüm önlemlerin alındığını ileri süren Dönmez, “Yürütülen bu çalışmalara Cizre Belediyesi ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından görevlendirilen personelin de eşlik etmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ TANAL “YETER BE YETER!” DİYEREK İSYAN ETTİ

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in soru önergesine verdiği söz konusu yanıtlara sert tepki gösterdi. Twitter hesabından DEDAŞ kazısında Çiçek Sokak’taki yapılara ve çevreye verilen zarara ilişkin fotoğraf ve videoları tekrar paylaşan Tanal, Bakan’ın kendisini yanıltmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Yeter be yeter! TBMM sizin oyuncağınız değil. ‘Vekili kandırırız’ anlayışından vazgeçin!” diye yazdı.

DEDAŞ’IN ARKASINDA NASIL BİR SİYASİ GÜÇ VAR?

DEDAŞ’ın siyasi iktidar tarafından korunduğunu, şirketten Bakanlığa gönderilen savunmaların sorgusuz sualsiz doğru kabul edildiğini savunan Tanal, “DEDAŞ’ın kazısının, Cizre tarihi Çiçek Sokak’ta yıkım getirdiği ayan beyan ortada. Daha önceki DEDAŞ’ı konu edinen soru önergelerimizde de Bakan Dönmez’den yanıltıcı cevaplar gelmişti. Kim bu DEDAŞ? Arkasında nasıl bir siyasi güç var? “DEDAŞ’ın bilgi notlarına, ‘soru önergesi cevabı’ diye imza atılıp Meclis’e mi gönderiliyor?” diye sordu.

Öncelikle Bakan Dönmez’den özür beklediğini ifade eden Tanal, “Sonrasında da Cizre’deki yıkım hakkında soruşturma başlatılmalıdır. Vatandaşların mağduriyeti giderilmelidir” şeklinde devam etti.

Dönmez’in Cizre’deki söz konusu DEDAŞ kazısında araç ve yaya geçişinin engellenmediği yönündeki yanıtına paylaştığı bir videoyla karşılık veren Tanal, “Peki Sayın Fatih Dönmez, bu videodaki ne? Söz konusu tarihte (Ağustos 2021) Evden çıkarılamayan felçli bir yurttaş, hastaneye götürülemedi” bilgisini aktardı.

BAKAN DÖNMEZ DEDAŞ’I HEP KORUYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, DEDAŞ firmasına karşı korumacı bir tutum sergilemesi dikkat çekiyor. Bakan Dönmez, CHP’li Tanal’ın daha önceki soru önergelerini yanıtlarken de DEDAŞ’ı destekleyen, savunan, koruyan bir tavır takınmıştı.

Mardin ilindeki elektrik kesintileriyle ilgili Tanal’ın önergesine cevap veren Dönmez’in, sadece tartışmaların odağındaki elektrik dağıtım firması DEDAŞ’ın savunmasını cevap olarak Meclis’e göndermesi tepki çekmişti. DEDAŞ firması, Bakan Dönmez’in soru önergesi cevabına dönüştürdüğü savunmasında, birikmiş olan elektrik borcunu uzun süredir ödemeyerek düzenli ödeme yapan diğer müşterilerin kesintisiz ve kaliteli enerji almasına engel olan tarımsal sulama abonelerinin elektrik enerjisinin Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında kesildiğini öne sürmüştü. DEDAŞ, mevzuattan kaynaklı yapılan kesme çalışmalarında hukuka aykırı bir durum bulunmadığını savunurken, elektrik tedarikinin ücretsiz bir kamu hizmeti olmadığını ve yapılan işlemlerin ödeme yapılmadan elektrik enerjisi tüketilmesinin önüne geçilmesi amacıyla uygulandığını iddia etmişti.

Yine Bakan Dönmez, önergesini yanıtladığı CHP’li Mahmut Tanal’a, memleketi Şanlıurfa Haliliye’de Devteyşti Mahallesi’nde yüksek voltajdan dolayı elektronik cihazları bozulan vatandaşların zararının DEDAŞ tarafından karşılandığını bildirmişti.

Ancak Dönmez, mağdurlar tarafından yalanlanmıştı. Tanal da Bakan Dönmez’e “Bakan bey, hangi hakla parlamentoyu, milletvekilini kandırmaya kalkışırsınız? Yüce Meclis’i bu hale Cumhurbaşkanlığı sistemi getirdi. Atanmış bakanlar, seçilmiş vekillerin önergelerine doğru cevap vermiyor. Özel şirketin verdiği bilgiyle mi bu yanıltıcı cevabı verdiniz? Bence siz de kim tarafından kandırıldığınızı araştırın” şeklinde tepki göstermişti.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,150AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR