AKP’li Belediye, Tankerle Sattığı Suya Yüzde 271 Zam Yaptı

Fırat Nehri’nin dibindeki Birecik ilçesinin Divriği Mahallesi’nin su şebekesi sistemini kurmayarak ana görevini yerine getirmeyen AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, suya erişemeyen mahalle sakinlerine tankerle götürdüğü suya da yüzde 271 oranında zam yaptı. Urfalı CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Hangi çağda yaşıyoruz?” diye sorarak, Erdoğan ve Bakanlar Kurulu’nu göreve çağırdı.

Aslen Şanlıurfalı olan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nün, Birecik ilçesinde su şebekesinin olmadığı Divriği Mahallesi’nde vatandaşlara tankerle sattığı suya yüzde 271 oranında zam yaptığını duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden tankerle su satışına ilişkin makbuzların fotoğrafını paylaşan Tanal, 7 Haziran 2022 tarihine kadar 70 TL’ye satılan 13 tonluk tanker suyunun, 13 Haziran 2022 tarihinden itibaren 260 liraya çıkarıldığını aktardı. Birecik’in Fırat Nehri’ne yakınlığına dikkat çeken Tanal, tankerle su satışının su fakiri Afrika ülkelerinde rastlanabilecek bir uygulama olduğunu ifade etti. Suyun tüm canlılar için temel bir hak olduğunu vurgulayan Tanal, Divriği Mahallesi’nde ivedilikle su şebekesi sisteminin kurulmasını gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlar Kurulu’na çağrıda bulunan Tanal, Türkiye’nin bu utançtan kurtarılması gerektiğini kaydetti.

“DÜŞÜNÜN 2022’NİN TÜRKİYE’SİNDEYİZ”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın ilgili açıklaması aynen şöyle:

“Uzay bir lüks değil” diyen bakanlar okusun!
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, su fakiri Afrika ülkelerinde rastlanabilecek tankerle su satışına yüzde 271 zam yaptı.
ŞUSKİ, Birecik’e bağlı Divriği Mahallesi’nde vatandaşlara 70 liraya sattığı 13 tonluk suyu, 260 liraya çıkardı.

Düşünün 2022’nin Türkiye’sindeyiz.

“Fırat’ın İncisi” olarak nitelendiren, Fırat Nehri’nin dibindeki Birecik’in bir mahallesinde şebeke suyu yok.

Ana görevi olan içme ve kullanma suyu hizmetini sunmayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki ŞUSKİ aracılığıyla en ilkel şekilde tankere doldurulan suyu götürüp Divriği Mahallesi sakinlerine satıyor.
Üstelik yeni tarifeyle 13 tonunu 70 TL’den 260 TL’ye çıkararak…

ZAMLI SUYA ULAŞMAK DA KOLAY DEĞİL

Yüzde 271 oranında zamlanan ŞUSKİ’nin o paralı suyuna ulaşmak da öyle kolay değil. Divriği Mahallesi’nde 180 hanede, bine yakın kişi yaşıyor.
Öncelikle muhtarın ve mahalle sakinlerinin yalvar yakar ŞUSKİ yetkililerinden tankerle su getirilmesini talep etmesi lazım.

Tek tanker geldiği için sıraya girilmesi gerekiyor. Sırası gelen aile, kotalı satış usulüyle 13 ton için belirlenen 260 lirayı ödeyip ŞUSKİ’nin tankerindeki suyu kendi tankerine aktarıyor.
Çiftçilikle uğraşan mahalleliler aynı zamanda bu suyu kendi hayvanlarına da içiriyor.
13 ton ancak bir hafta gidebiliyor. Suyu bitenler, sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. 260 TL ödeyecek durumu olmayanlar ise susuz kalıyor.

ŞUSKİ ‘OLMAYAN’ ŞEBEKE SUYUNUN FATURASINI DA KESİYOR

Bu arada ŞUSKİ, Divriği Mahallesi’nde ‘olmayan’ şebeke suyunun faturasını ise kesmeye devam ediyor. Vatandaşlardan kullanmadıkları suyun da parasını alıyorlar. İşte bir mahalle sakinine 787,84 TL su borcu olduğuna ilişkin gönderilen uyarı mesajı…

HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ?

Allah aşkına hangi çağdayız? Su tüm canlılar için temel haktır. Fırat Nehri’nin dibindeki Birecik’in Divriği Mahallesi’ne neden şebeke suyu gitmiyor?
Bu kadar mı iş bilmez kişileri belediyeci yaptınız?
Cumhurbaşkanı’na ve tüm bakanlara çağrıda bulunuyorum.

Bu ibretlik örneği Bakanlık Kurulu’nda masaya yatırın. Ülkemizi bu utançtan kurtarmak adına ivedilikle Şanlıurfa’nın Birecik İlçesine bağlı Divriği Mahallesi’nde şebeke suyu sistemi kurulsun.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR