AKP’li Belediye, Çöp Kokusu Şikayetine ‘Algı’ Dedi

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın şikayeti üzerine Şanlıurfa Valiliği’nin Eyyübiye ilçesindeki çöp kokusu sorununun çözülmesi konusunda talimat verdiği AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, şikayetler için “algı” deyip kendisini savundu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren imzalı yazıda, kuruma gelen koku şikayetlerinin azaldığı iddia edilerek, “Son dönemde yaşanan olaylar, tesiste işletmeden kaynaklı oluşan problemlerin giderilmesini istemeyen, geçmişte yaşanan olumsuzluklardan fayda çıkarmak isteyen çevrelerin oluşturmak istediği algıdır” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa’nın kalabalık merkez ilçesi Eyyübiye’yi, etrafa yaydığı kötü kokuyla yaşanmaz hale getiren Yenice Mahallesi’nde kurulu katı atık ve çöp depolama tesisiyle ilgili yetkili kurumlara şikayette bulunmuştu.

Tanal’ın sorunun çözülmesi amacıyla dilekçeyle başvurduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Şanlıurfa Valiliği, çöp tesisinden kaynaklı şikayete ilişkin gereğinin yapılması için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talimat vermişti.

Talimat sonrası Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği’ne gönderdiği ve bir kopyasını da CHP’li vekil Mahmut Tanal’a ilettiği yazıda, kendisini savundu.

Yazının ekine ise sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarına nazaran çöp kokusu şikayetinin azaldığı 25-26 Nisan 2022 tarihlerinde ölçüm yapan özel bir şirketin hazırladığı Emisyon Ölçüm raporu konuldu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren imzasıyla Valiliğe ve Tanal’a gönderilen yazıda, koku şikâyetlerinin azaldığı savunularak, çöp kokusuna ilişkin şikayetler konusunda “algı operasyonu” ithamında bunuldu.

ANKARA MAMAK’LA KENDİNİ SAVUNDU

Genel Sekreter Ferit Dağdeviren imzalı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yazısında, Eyyübiye ilçesindeki tesisin 2005 yılında ÇED raporunun alındığı ve 2008 yılının son çeyreğinde işletmeye açıldığı aktarıldı.

Belirtilen tarihlerde Tanal’ın şikayet dilekçesinde bahsedilen okul, lojman, hastane gibi hassas alanların bulunmadığının ifade edildiği yazıda, “Teknik olarak katı atık tesisi taşınamaz, ömrü tamamlandığında rehabilitasyon kurallarına göre kapatılması yapılacaktır” denildi.

Tesiste ve çevresinde şikayete sebep olan kokuların işletmeden kaynaklı sorunların oluştuğu dönemlerde, elektrik kesintisinden kaynaklı enerji üretim motorlarının çalışmadığı kısa sürelerde ve bakım onarım yapılan sürelerde lokal ve kısa süreli oluştuğunun iddia edildiği yazıda, “Şikayet geldiği anda gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Örnek olması adına Ankara İlinde faaliyet gösteren Mamak Katı Atık Tesisi yakınlarında AVM’ler ve konut alanları bulunmaktadır. Doğru işletildiği takdirde tesis bir koku ve hastalık kaynağı değildir. Eğer durum bahsedildiği gibi olsaydı tesisin içinde çalışan 100’e yakın personel sağlık sorunları ile karşılaşırdı” değerlendirmesine yer verildi.

“İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMİYOR”

“Akredite firmalardan koku ölçümü de yapılmıştır. Süreklilik arz eden insan sağlığını tehdit eden bir durum olmayıp sonuçlar bakanlıkla paylaşılmıştır” denilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yazısının devamında şunlar aktarıldı:

“Kamu İhale Kanununa göre yüklenici firma tarafından işletilmektedir. Kamu İhale Kanununa göre 2014 yılında 23 yıl süre ile yüklenici firma tarafından işletilecektir. Tesisin daha verimli ve başarılı işletilmesi için 01.04.2022 tarihinde yüklenici değişikliğine gidilmiştir. Belirtildiği gibi tesis kurulduğu ve işletmeye alındığı tarihte bahsedilen yapıların ve kurumların hiçbiri tesis çevresinde bulunmamaktadır. Bu sebeple hak sahibi tesis ve kurumumuz olup Anayasal bir aykırılık bulunmamaktadır.

Bununla beraber bahse konu tesis çöp gazından enerji üreten ve ambalaj atıklarının geri kazanımının yapıldığı entegre bir tesistir. Günlük 1500 ton/ün atık bertarafı yapılan tesiste 6,4 MW/saat kurulu güce sahip enerji santrali ve 750 ton/gün kapasiteli ambalaj atığı tesisi bulunmaktadır.

Yüklenici firma değişikliği tarihinden itibaren 1 km uzunluğunda gaz toplama sistemi tesise eklenmiştir. Yüklenici firma tarafından kapasite artışı yapılmak adına toplanan gazların sıfır emisyon prensibi ile elektrik enerjisine dönüştürülmesi ve atmosfere salınımının engellenmesi adına mevcut motorlara ek olarak 2 adet motor alımı yapılmış olup temmuz ayının ilk haftası faaliyete geçecektir.

Akabinde yıl sonuna kadar 3 motor daha prosese eklenecektir. Tüm bu çalışmalar kurumumuz ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordine ve denetiminde yapılmakta olup, yazımız ekinde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı gözetiminde yapılan koku ölçüm sonucu bulunmaktadır.

“OLUMSUZLUKLARDAN FAYDA ÇIKARMAK İSTEYENLERİN…”

Yapılan çalışmalar neticesinde sorunun çözümüne dair doğru bir yol izlendiği, kurumumuza gelen şikayetlerin yok denecek kadar azalması bunun bir göstergesidir. Son dönemde yaşanan olaylar, tesiste işletmeden kaynaklı oluşan problemlerin giderilmesini istemeyen, geçmişte yaşanan olumsuzluklardan fayda çıkarmak isteyen çevrelerin oluşturmak istediği algıdır.

Sonuç olarak tesisimiz bir koku kaynağı değil bir üretim alanı ve şehrimiz için bir değerdir. Tesisin daha verimli bir hale gelmesi için her türlü adım kurumumuzca atılmış ve atılmakta olup kapasitesi 18 MW/ saat’e çıkarmak için gerekli izinler alınmış, dönem dönem oluşan problemler de ortadan kaldırılacaktır.”

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,140AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR