16 Yaşındaki Tarım İşçisinin “Umudum Kalmadı” İsyanı!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Bursa Karacabey’de yolunun üstünde Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti. Bir dokundu bin ah işitti. Tanal ile işçiler arasında dikkat çekici diyaloglar yaşandı. Bir yaşından beri ailesinin peşinden diyar diyar dolaştığını anlatan 16 yaşındaki Urfalı çocuk, yaşantılarında hiçbir olumlu gelişmenin olmadığını, geleceğe ilişkin umudunu yitirdiğini söyledi.

Bunun üzerine CHP’li Tanal, “Senin yaşınla birlikte Ak Parti iktidardaydı. Sizden oyunuzu isteyen Ak Parti, size hizmet etmeyen de Ak Parti’dir” karşılığını verdi.

İşçiler, AKP’ye oy vermeleri yönünde baskı gördüklerini savunarak, “Gücünün zoruyla bizden oy alıyorlar” dediler. Tanal ise “Oyunuzu vermeyin, yeter artık!” cevabını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Akarsu Mevkii’nde çadırlarda kalan Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti.
Tanal’ın sorunlarını dinlediği tarım emekçileri, insanca yaşamak istediklerinin altını çizdi. Hayat pahalılığından yakınan işçiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarına dikkat çekti.
Urfalı mevsimlik tarım işçileri, kendilerinden oy talep eden siyasetçilerin sorunlarının çözümü konusunda çaba sarf etmediğini vurguladı.

SADECE OY KULLANIRKEN EŞİT OLMAYALIM!

“Adalet istiyoruz, eşitlik istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Millet nasıl yaşıyorsa bizim de hakkımız var. Sadece oy kullanma hakkımız yok” diyen işçiler, en temel ihtiyaçlardan dahi mahrum olduklarını belirtti.

ZAMLANAN GIDAYA PARA YETİŞMİYOR

Bugüne kadar destekledikleri, oy verdikleri AKP Şanlıurfa milletvekillerinin kendilerine sahip çıkmadığını ifade eden mevsimlik tarım işçileri, zamlanan gıdaya para yetiştiremediklerini aktararak, “Bir teneke yağ alıyoruz 300 lira, bir çuval un olmuş 200 lira, bir çuval şeker 250 lira. Domatesin kilosunu 5 TL’den alıyoruz” dediler.

GÜNLÜK YEVMİYE SADECE 75-80 TL, ÖDEME 3 AY SONRA

Soğan toplama işinde çalıştıklarını anlatan işçiler, günlük yevmiyelerinin 75-80 TL arasında olduğunu, parayı da ancak 3 ay sonra alabildiklerini söyledi.

Urfalı mevsimlik tarım işçileri, Karacabey Akarsu Mevkii’nde yaklaşık 600 kişinin çalıştığını, yaklaşık 250 kişinin çocuk olduğunu aktardı.

ÖĞRENCİLER EĞİTİMDEN MAHRUM KALIYOR

Kendileriyle birlikte tarlada çalışan öğrencilerin eğitimden mahrum kaldığını belirten işçiler, çadırların kurulu olduğu bölgede uzaktan eğitim için öğrencilerin tablet ve internet ve elektrik imkanının bulunmadığını vurguladı. CHP’li Tanal’ın sohbet ettiği öğrenciler, okula gitmek istediklerini dile getirdi.

Belediyenin su taleplerini yeterince karşılamadığını anlatan işçiler, “Normal bir hat çektiler. Gece gündüz muslukların başında bekliyor millet. 200 çadır için bir musluk!” bilgisini verdiler. İşçiler, hortumla bidonlara doldurdukları suyun da gece saat 02.00 ile 05.00 arasında bırakıldığını dile getirdi.

AKP İÇİN ZORLA OY TOPLANIYOR

Yaşının 16 olduğunu, 15 yıldır mevsimlik tarım işçiliğiyle uğraşan ailesiyle birlikte şehir şehir dolaştığını belirten Urfalı bir çocuk, yaşantılarında olumlu manada hiçbir gelişmenin olmadığını ve umudunun kalmadığını dile getirince CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Senin yaşınla birlikte Ak Parti iktidardaydı. Sizden oyunuzu isteyen Ak Parti, size hizmet etmeyen de Ak Parti’dir” karşılığını verdi.

Aşiretlere mensup olduklarını anlatan Urfalı mevsimlik tarım işçileri, AKP’ye oy vermeleri yönünde baskı gördüklerini savunarak, “Gücünün zoruyla bizden oy alıyorlar. Bizim parti seçme şansımız yok. Urfa’da ağa, milletvekili, aşiret çocuğudur, ne dese o oluyor” dediler.

CHP’Lİ TANAL: OYUNUZU VERMEYİN, YETER ARTIK!

Bunuz üzerine CHP’li Tanal, “Oyunuzu vermeyin. Allah’ın dediği olacak, sizin dediğiniz olacak. Halkın dediği olacak. Yeter artık yeter artık!” değerlendirmesini yaptı.

İligili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6,034BeğenenlerBeğen
578,912TakipçilerTakip Et
1,120AboneAbone Ol

ÇOK OKUNANLAR